Sığır Cinsi Hayvanların Küpelenmesi İle İlgili Kanun


BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAHİPLERİNİN DİKKATİNE

 Büyükbaş Hayvanların Küpelenmesi Bakanlığımız tarafından AB uyum yasaları çerçevesinde, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çıkarılmış; bu kanunun 7. maddesinde belirtilen şartları yerine getirmeyenlerle ilgili aynı kanunun 36. maddesinin e) bendi gereğince 500 TL idari para cezası uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

 Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte büyükbaş hayvanlarını küpeletmeyen ve kayıt altına aldırmayan yetiştiricilerin mağdur olmaması için, 26.11.2010 tarihli Bakanlık Makam Oluruna istinaden işletmelerinde bulunan her yaş ve cinsteki büyükbaş hayvanların 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu yürürlüğe gireceği 13 Aralık 2010 tarihine  kadar küpelenmesi ve Türkvet sistemine kaydedilmesi sağlanacaktır.

 Her yaştan sığır veya mandasında kulak küpesi olmayan yetiştiricilerin mümkün olan en kısa süre içerisinde bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmeleri yada küpeleme  yetki sözleşmesi bulunan serbest veteriner hekimlerle temasa geçmeleri önemle duyurulur. 26/11/2010

 T.C.TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI

KORUMA KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 Sayı  :B.12.0.KKG.0.18.03.50-                                                                                         …./…./2010                

 Konu : 20 Günden Büyük Sığır Cinsi Hayvanların Küpelenmesi ve Kayıt Edilmesi.

 ………………VALİLİĞİNE (İl Müdürlüğü)

  Bilindiği üzere Avrupa Birliği’ne giriş süreci içinde 12. Faslın açılmasının gereklerinden biri olarak 01.07.2010 tarihinde hayvanların doğumundan itibaren 20 gün içinde küpelenerek kayıt altına alınması “Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği” ile zorunlu hale getirilmişti. Ancak bu süre içinde hayvanlarını kayıt altına aldırmayan yetiştiricilerle ilgili idari para cezası uygulanacağına ilişkin herhangi bir hüküm getirilmemişti.

DİĞER HABERLER
Veteriner Hekimlerin Sorunları Mecliste Dile Getirildi

AB uyum yasaları çerçevesinde, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çıkarılmış; bu kanunun 7. Maddesinde belirtilen şartları yerine getirmeyenlerle ilgili aynı kanunun 36. Maddesinin e) bendi gereğince 500 TL idari para cezası uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte büyükbaş hayvanlarını küpeletmeyen ve kayıt altına aldırmayan yetiştiricilerin mağdur olmaması için, 26.11.2010 tarihli Makam Oluru’ na istinaden işletmelerinde bulunan her yaş ve cinsteki büyükbaş hayvanların 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu yürürlüğe girinceye kadar küpelenmesi ve Türkvet sistemine kaydedilmesi sağlanacaktır.

Bu amaçla her yaştaki tüm sığır cinsi hayvanların küpelenmesi ve Türkvet’e kaydının yapılması işlemlerine derhal başlanması, mahalli basın ve yayın organları ile yetiştiricilere bilgi verilmesi, konunun önemine binaen bütün belediye başkanlıkları ve köy muhtarlıklarına resmi yazı ile tebellüğ edilmesi, gerekli duyuruların yapılması aksaklığa meydan verilmemesi hususunda, gereğini rica ederim

Doç.Dr. Muzaffer AYDEMİR

Bakan a. Genel Müdür                                                                  

DAĞITIM :

Gereği:                                                                                     Bilgi:              

81 İl Valiliğine (İl Müdürlükleri)                                 DSYMB        

 …/…/2010    Vet. Hekim   : N. KALKAY                             

…/…/2010    Şb. Md.V.     : Ç.ÇEBİ  

…/…/2010   Dai. Bşk.        : Dr. S. YURTALAN

DİĞER HABERLER
Canlı Hayvan İthalatına Sıkı Kurallar Getirilmelidir

…/…/2010   Gn. Md. Yrd. : H. CAN


28 Kasım 2010. 08:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x