Şikayet Edilen Özel Sektör Et İthal Edecek..!


Bazı özel sektör ilgililerinin yaptıkları spekülatif  hareketler nedeniyle arttığı öne sürülen kırmızı et fiyatlarına çare amacına  yönelik Et Balık Kurumuna verilen ithalatta bir işe yaramadıı. Bu durum ortaya çıkınca  şikayet edilen özel sektöre bu kez de ithalat verilmesi için gerekli işlemlere başlanıldı.

Alınan tüm tedbirlere  rağmen Bir iürlü istenilen seviyeye düşmeyen et fiyatlarıyla ilgili yeni b ir adım daha atılıyor. Özel Sektöre Canlı Hayvan İthalat İzni Veren Düzenleme, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İmzasını Bekliyor.   düzenleme sonucunda Bulgaristan’dan gelecek kurbanlık hayvanlarla fiyatlarda büyük düşüş yaşanacağı müjdesi verildi.

Et Balık Kurumu’nun gerçekleştirdiği canlı hayvan ithalatının et fiyatlarını düşüremediğini belirten Yıldız, Türkiye genelinde yüzlerce firmanın, canlı hayvan ve et ithalatı yapmaya hazırlandığını söyledi. Özel sektörün canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesinin önünü açan düzenlemenin Başbakan Erdoğan’ın imzasını beklediğini altının çizen Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, şunları söyledi: “Özel sektörün canlı hayvan ithal etmesiyle birlikte önümüzdeki hafta itibariyle et fiyatları düşecek. Dar gelirli insanların da et yemesi en büyük arzumuz. Et fiyatları pahalı olunca kasaplar da yeterince para kazanamıyor. Çünkü eti belirli kesimler yiyebiliyor. Türkiye’de üretimi artırmak için adımlar atıldı. Faizsiz kredi uygulaması var. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği, yetiştiriciliği yapanlar faizsiz kredi kullanıyor. Hayvancılık işletmelerine yüzde 40 hibe destek veriliyor, ancak tüm bunlara rağmen özel sektörün ithal et ve canlı hayvan getirmesinin önü açılırsa et fiyatları istenilen seviyeye iner.”

DİĞER HABERLER
Hayvan Hastalıkları Toplantısı

VATANDAŞ RAHAT OLSUN; KURBANLIKLAR DÜŞECEK

Geçtiğimiz yıl kurbanlık hayvan pazarında yaşanan sıkıntıların bu sene olmayacağını dile getiren Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ithal kurbanlık getirilmesine yönelik yeni bir düzenlemeye gittiğini kaydetti. Kurbanlık fiyatlarında bir problem yaşanmasın diye bazı tedbirlerin alındığını vurgulayan Yıldız, bir miktar kurbanlık hayvan ithalatına imkan tanıyacak bir düzenleme yapıldığını ancak, Tarım Bakanlığının kurbanlık hayvan ithalatı ile ilgili düzenlemeyi özel sektöre henüz tebliğde bulunmadığını söyledi. Yıldız, “Kurban Bayramı’nda kurbanlık hayvan sıkıntısı çekilmemesi yönünde adımlar atılıyor. Bulgaristan’dan getirilecek kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvanların çözüm olacağına inanıyoruz. Bu sene kurbanlık fiyatları uçmayacak.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN İKİ AY ÖNCE NE DEMİŞTİ?

ANGUSLAR KAPIŞ KAPIŞ SATILDI, BURSA DEVAMINI BEKLİYOR

Bursa´ya hafTA gelen 300 angus sığırı kısa sürede kapışıldı. Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, Angus´ların üçte birinin Et ve Balık Kurumu´na, diğer kısmının kasaplara ve süpermarketlere verildiğini belirtti. Uruguay´dan önce Kocaeli´ne, ardından Bursa´ya ulaşan Angus´lar, kısa sürede tükendi. Et ve Balık Kurumu´na veteriner kontrolünde indirilen 300 Angus´un üçte biri Bursa´daki 450 kasaba dağıtıldı. Kalan miktar ise Et ve Balık Kurumu ile süpermarketler arasında pay edildi. Angus etinin 13 liradan satıldığını ifade eden Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, “Kemik payıyla kasaba 18-19 liraya mal oluyor, yine de fiyatları 4-5 lira aşağı çeker. Devamını bekliyoruz. Bursa için bir şanstır. Ramazan ayında et fiyatlarının yükselmemesi için böyle bir adım atıldı. Vatandaşlarımız inşallah önümüzdeki günlerde Angus eti yiyecekler” dedi. Önümüzdeki hafta Bursa´ya 880 Angus daha geleceğini anlatan Muhsin Yıldız, “450 kasaptan sadece 100 tanesi alabildi. Vitrine koyup sattığına değmedi. Kasap normalde haftada 3 tane büyükbaş satıyor. Biz yarım Angus verebildik. Önümüzdeki süreçte gelecek yeni Angus´ları bekliyoruz. Süpermarketler ve büyük şirketler çok aldı. Et ve Balık Kurumu da kendisine 100 tane ayırdı. Umarız et fiyatları aşağıya çekilir” diye konuştu. Bursalı kasaplar ise kendilerinin istedikleri şekilde bu ithalattan yararlanamadıklarını, daha fazla Angus istediklerini söyledi. Bursa´da Et ve Balık Kurumu´nda kuzu kıyma 18 lira, dana kıyma 20 liradan satılıyor. Bursa´daki kasaplarda ise kıyma fiyatları 24, et fiyatları ise 26-30 lira arasında seyrediyor.

DİĞER HABERLER
Rusya’dan et, tavuk gibi tarım ürünleri açıklaması

TÜKETİCİ SORUYOR “NEDEN İTHAL ET AYNI YERLERE GİDİYOR?”

Bu ithalatlar devam ederken hiç ithal et yüzü görmeyen büyük çoğunlukta olan tüketiciler soruyor”Uzun süredir süren ithalattan biz hiç yarar görmedik.Bu ithal eti hangi şanslı gruplar alıyor.Bakanlığın yani EBK’nun bu konuda başarısızlığı kanıtlandı mı? “diye Tarım Bakanı’na sorularını yöneltiyorlar tüketiciler.


18 Eylül 2010. 11:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x