Sil Baştan…


12509511_460353100838853_5973890260446146588_n


“SİL BAŞTAN”

Vet. Dr. H. Yalçın KÖKSAL

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

 

Perakende Et Satış Tavan Fiyat uygulamaları ilan edildiğinde, bunun yürümeyeceğini yapılan hesaplamaların hatalı olduğunu, karkas etlerdeki  fire oranları, nakliye ve işletme giderlerinin hesaba katılmadığını bu nedenle yağlı ve yağsız et satış fiyatları ile perakendeci esnafın başa çıkamayacağını, özellikle kıymada azami % 8-10 yağılılık oranlarını aşarak satış yapılacağını vurgulamış ve akademik çalışma örneklerini  kaleme almıştım.

O dönemde sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın “Bu fiyatlar 6 ay içinde uygulanmazsa 50 000 ton et ederiz” beyanının da yakın gelecekte yapılması planlanan et ithalatını kılıfına uydurmak amaçlı olduğunu  dile getirmiştim.

Geçenlerde Et ve Süt Kurumu Satış Mağazalarında paketlenmiş hazır kıyma etiketinde yağ oranının %20 olduğunu gördüm. Demek ki Et ve Süt Kurumu’da % 8-10 oranındaki yağlılık oranı ile bu fiyatlarla başa çıkılamayacağını görmüş ve halka ucuz kıyma satıyormuş gibi yaparak yüksek yağ oranlı ürün sunmak zorunda kalmıştır.

Daha 6 ay geçmeden  canlı hayvan ve et ithalatı ile ilgili ihaleler açılmaya başlandı. 400 000 baş canlı sığır ithalatının ilk 100 000 başlık partisi ile 10 000 ton karkas et ithalatı ile yeni döneme giriyoruz.

DİĞER HABERLER
2015 yılı Veteriner Hekim Ücretleri

Esasen Avrupa Ülkelerinden et ithalatı kapısı ve mecburiyeti, AB üyesi olmadan Gümrük Birliği Antlaşmasında atılan imzalarla açılmıştır.

Şimdi yazımı okuyan herkese soruyorum, yıllardan beri yapılan bu ithalatlar, hayvancılığımıza ne kazandırdı, piyasada et fiyatları düşecek algısı yaratılarak gerçekten halkımıza ucuz et yedirilebildi mi?

Son furyada dışarıya kaç milyon ödenecek, bu ödeme yurt içinde gerçek yetiştiriciyi desteklemek amaçlı kullanılarak hayvancılık içinde bulunduğu dar boğazdan çıkartılamaz mıydı?

Tamamen kolaycılığa kaçarak uygulanan ve uygulanacak ithal politikalarının  ne hayvancığımıza ve nede tüketiciye hiçbir yarar sağlamadığı yaşanan deneylerle sabit iken, sadece sadece ve sadece birkaç ithalatçının kazançlı çıkacağından hiç şüphem yok.

Yani özetle yaşanan köyü deneyimleri görmezden gelerek sil baştan aynı hataların tekrarı son derece üzücüdür.

 

Saygılarımla

Vet. Dr. H. Yalçın KÖKSAL


13 Temmuz 2016. 15:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x