Simit Sarayı zam yapmadı


33943

 

Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, yılsonuna kadar zam yapmayacaklarını ve simidi 1 Lira’dan satmaya devam edeceklerini söyledi

 

Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, simide zam yapmayacaklarını belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Kavukcu, “Hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar beraberinde simit zammını gündeme getirdi. Türkiye, yıllık 5.000-6.000 ton susam üretimiyle talebin ancak %5 ila %10’unu karşılayabildiğinden, her yıl 150.000 ton düzeyinde susam ithal ediyor. Bu nedenle de yurtdışında yaşanan her türlü dalgalanma bizi etkiliyor. Ağırlıklı ithalat yaptığımız, susamın ana vatanı Nijerya ve Etiyopya’da, 2013 Ekim ayının ortalarında yaşanan sel felaketinin hasatı olumsuz etkilemesi, bu yılki rekoltenin düşük olmasına neden oldu” dedi.

 

Çin ve Hindistan’da beklenenden yüksek oranda susamın piyasadan çekilmesiyle birlikte söz konusu ülkelerin ithalatçı konumuna geçtiğini ve bunun da fiyatları ciddi oranda arttırdığını belirten Kavukcu, “2013 Ekim öncesinde ham susam fiyatı ortalama 2.400 Dolar iken, 2013 Kasım ayının ortalarında 3.200 Dolar civarında seyretti. Dünyadaki susam fiyatlarındaki bu öngörülmeyen artış, Türkiye pazarındaki fiyatları da yaklaşık %25 ila %30 oranında arttırdı. 2013’ün başlarında susamın kilosu 4.25 Lira seviyelerindeyken bugün 9,5 Lira’ya kadar yükseldi. Ayrıca simidin bir diğer hammaddesi unun fiyatında da sene başından bu yana beklenenin üstünde artış gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Türkiye Çin İlişkileri Neden Normalleşmiyor?

 

Yıl sonuna kadar 1 liradan satılacak

 

Kavukcu, Simit Sarayı olarak simit zammı konusu gündeme geldiği ilk gün yaptıkları açıklamanın arkasında olduklarını ve yıl sonuna kadar zam yapmayacaklarını belirtti. Yıl sonunda maliyetlerinin değerlendirilmesinin ardından yeni bir karar alabileceklerinin sinyalini veren Kavukcu, “5.500 çalışanımız ile yurtiçi ve yurtdışında 280 mağazamızda her gün 450 bin misafiri ağırlıyoruz, ayda 10 milyon simit ve çeşitlerini üretiyoruz. Simit Sarayı’nın susam tüketimi yaklaşık Türkiye’nin toplam üretimi kadar gerçekleşiyor. Yurtdışı mağazalarımıza da simidi Türkiye’den gönderiyoruz. Lezzet olarak oradaki ve buradaki simit arasında bir fark yok, çünkü simitleri tüm pazarlara İstanbul Samandıra’daki fabrikamızda üretip ihraç ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Yüzde 40 zamlandı

 

Susam fiyatlarının artması nedeniyle bir süredir zam tartışmalarının alevlendiği simitte zam kapıyı çaldı. Bursa ve Balıkesir’deki Simitçiler Odası ile İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’nin zam yapılacak açıklamalarına rağmen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, kesin bir dille simidin fiyatının artmayacağını duyurmuştu. Ancak simit fiyatları bugün yüzde 40 zamlandı. İstanbul’da 1 lira olan simidin fiyatı 1 lira 40 kuruşa çıktı.

 

Simitçiler “3 seneden beri zam olmuyordu. Susama yapılan zamda bunun etkisi oldu” diyerek zamlı fiyatları olumlu karşıladı. Vatandaşlar ise simit aldıklarında yeni fiyatı duyunca şaşırmaya başladı. Hatta bazı vatandaşlar “Bu zam biraz ağır geldi” diyerek tepki gösterdi.

DİĞER HABERLER
AA Halep muhabiri Leyla bombalı saldırıda hayatını kaybetti

 

Simitçiler, son bir yılda susama yüzde 115 civarında zam geldiğinden yakınıyordu.

 

Dünya


25 Kasım 2013. 18:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x