Simitçiler turizm elçisi olacak


Bursa’da artık Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre hijyenik koşullarda hizmet verecek simitçiler, yerli ve yabancı turistlere yol göstererek turizm elçiliği de yapacak. Simitçilerin artık bağırmayacağını belirten Bursa Simitçiler Odası Başkanı Erdal Pınar, “Uygulamayla kayıt dışılığı önleyeceğiz” dedi. 
 
(İHA) – Türkiye’nin önemli merkezlerinden Bursa’da turizmin yeni elçileri artık simitçiler olacak. İlk defa Bursa’da başlatılan proje çerçevesinde camekan araçlar tek tip olarak müşterilerine hizmet verecek. AB standartlarına uygun şekilde tasarlanacak simit arabaları, sokakları hem süsleyecek hem de turistlere yol gösterecek. Proje çerçevesinde sokak sokak gezerek bağıran simitçileri de engelleyeceklerini belirten Bursa Simitçiler Odası Başkanı Erdal Pınar, projenin 1 yıl içerisinde tamamen faaliyete
geçeceğinin müjdesini verdi. Yaklaşık 1 yıldan beri projenin üzerinde çalıştıklarını ifade eden Pınar, Bursalı simitçileri tek çatı altında toplayacaklarını söyledi. Simit yemek isteyen turistlerin hem karnını doyuracağını hem de camekanlarda bulunan yol haritalarını gözlemleyerek tarihi yerleri öğreneceğini kaydeden Pınar, “Hijyen kurallarına uygun satışlar yapılacak. Bursalı simitçiler tarihi şehre uyarak turizme de katkı sağlayacak. Simitçiler çığır açacak. Bu proje bizim için önemli” dedi.

ÇIĞIRTKANLIK BİTECEK, SİMİTÇİ EĞİTİLECEK
Projenin ilk etabının bu ayın sonunda başlayacağını belirten Pınar, simitçilerin AB standartlarında hizmet vermesi için bazı eğitimlerden geçeceğini kaydetti. Pınar, “Haritalarımız olacak. Gelen misafirleri simitçilerimiz bizzat yönlendirecek. İnşallah en kısa zamanda Bursa’daki 350 arkadaşımızı eğiteceğiz. Bu ayın 20’sinde eğitimler start alacak. Artık simitçi kardeşlerimiz bağırmayacaklar. Arabası tertemiz olacak. Tek tip elbise giyecek. Bir küçük işletme olacaklar. Orası onun ekmek kapısı olduğu için
çığırtkanlık asla olmayacak” şeklinde konuştu.
Araçların kırmızıya boyanarak tek tip olacağını kaydeden Pınar, camekanlarda timsah maketinin de olacağını vurguladı.

DİĞER HABERLER
Zeytinin alım avans bedeli belli oldu

İsviçre’nin St. Gallen şehrinden arkadaşlarını ziyarete geldiği Bursa Uzun Çarşı’da Ahmet Kocaer isimli simitçiye Yeşil Türbe’nin nerede olduğunu soran Fahrettin Ulutaş, simit arabasındaki yol haritasından faydalanarak Yeşil Türbe’nin adresini öğrendi. Ulutaş, “Proje çok güzel. Ben Bursa’nın yabancısıyım. Bu hizmetten herkes faydalanacaktır” diye konuştu.


6 Nisan 2011. 10:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x