Sınırdaki TIR krizi sürüyor


301816

 
Sürücüler, sorunun çözülmesini bekliyor. 07 Şubat 2014 Cuma 11:49yazıyı
Bulgaristan geçiş izin belgesini gerekçe göstererek Kapıkule Sınır Kapısı’ndan TIR’ların geçişine izin vermiyor. 9 gündür araç parklarında ve yol kenarında sorunun çözülmesini bekleyen sürücüler, TIR’da yatıp, yemekleri kendileri hazırlıyor.

 
Yetkililer de geçiş izni belgesi sorunun çözümü için Bulgaristan ile görüşmeleri sürdürüyor.

 
Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Bulgaristan’ın Türk TIR’larını Kapıkule Sınır Kapısı’nda mahsur bırakarak Avrupa Birliği (AB) normlarına karşı bir duruş sergilediğini belirtti.

 
Bulgaristan’ın olumsuz tutumu üzerine İpsala Sınır Kapısı üzerinden geçişlere yoğunlaştıklarını anlatan Şener, İpsala Sınır Kapısı’nın personel sayısının düşüklüğünden yakındı.

 
“BULGARİSTAN’A MAHKUM OLMAMAK İÇİN RO-RO’YA YÖNELDİLER”

 
Avrupa’ya nakliye konusunda deniz taşımacılığına yöneldiklerini bildiren Şener, İtalya’ya giden Ro-Ro’larda da kapasite iyileştirmeleri için çalışma başlattıklarını kaydetti. Şener, İstanbul- Selanik arasında da bir Ro-Ro hattı kurulması konusunda Ulaştırma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın çaba sarf ettiğini belirtti.

 
KAPIKULE’DEN 9 BİN 584 TÜRK MENŞEİLİ ARAÇ ÇIKIŞ YAPTI

 
30 Ocak’tan beri Kapıkule’den sadece UBAK Belgesi olan araçlar çıkış yapabilirken, o tarihten bu yana 2 bin 500 araç çıkış yapamadı. 2013 yılı Şubat ayında ise 9 bin 927 Türk menşeili araç Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapabildi.

Diğer Haberler:
Büyük Taarruz'un 92. yılı

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk menşeili araç sayısı son 3 aydır düşüş gösteriyor. Kasım ayında Kapıkule’den çıkış yapan araç sayısı 10 bin 898 idi. Bu rakam aralık ayında 10 bin 138’e düşerken, 2014 Ocak ayında ise Kapıkule’den 9 bin 584 Türk menşeili araç çıkış yaptı.


Yazan - 8 Şubat 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı