Sınırı Geçen Hayvanları Kestiler


Suriye’deki savaş ortamı hayvanları da huzursuz etti.

 

Sayıları yüz bini aşan Suriyeliden sonra en az 3 bin büyükbaş hayvanın Türkiye’ye kaçak giriş yaptığı tespit edildi. Kaçak hayvanlarla gece gündüz mücadele eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, savaştan kaçan hayvanlara da geçit vermedi. Bakanlık ekipleri, sınırı aşan kaçak hayvanları muayeneden geçirerek sağlıklı olanları kestirdi. Yetkililer, bu hayvanların kurbanlık olarak satılabileceğini, halkın kulak küpesi olmayan hayvanları almaması gerektiğini vurguladı

 

Suriye’den Gelen Koyunlara Dikkat !…

 

Kurban Bayramı arifesinde Gaziantep Kaçak Koyun cenneti oldu. Suriye’den yasa dışı yollardan getirilen koyunların ucuz fiyatla satıldığı gözlendi. Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü, kaçak koyunların daha çok Karkamış sınırından yurda sokulduğunu belirtti.

 

“Yerli 9 Kaçak 5 Lira”

 

Gaziantep basınının ele aldığı haberlere göre,Gaziantep’te canlı erkek koyunun kilogramının ortalama 9 liradan işlem gördüğünü belirten kasap Sadi Çakır,” Suriye’den gelen koyunlar genellikle dişi koyunlar. Mahalle aralarında kilogramı 5 liradan satılıyor. Kimse denetlemiyor. Bunların kulaklarında küpe yok. Vatandaşlar küpeli koyunları tercih etmelidir.” Dedi. Suriye’de yaşanan iç kargaşa nedeniyle Gaziantep sınırına yakın köylerden her gün binlerce koyunun Türkiye’ye kaçak yollarla girdirilmesi iç piyasayı da etkiledi. Kaçak koyunlara sahte küpe takıldığı belirtiliyor.

 

Karkamış’tan Giriyor

 

Gaziantep Tarım İl Müdürü İbrahim Yıldız, Gaziantep’e sınıra yakın olan Karkamış’tan kaçak koyunların girdirildiğinin belirlendiğini söylerken,” Bu olay 3-5 kez tekrarlandı. Olay daha çok polis ve jandarmayı ilgilendiriyor. Kaçak koyunlar yakalanınca mahkeme kararı aldırılıyor. Mahkemelerde genellikle mülkiyetini kamuya veriyor. Bize başvurdukları zaman koyunları veterinerlerimize muayene ettiriyoruz” Dedi.

 


Yazan - 21 Ekim 2012. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x