Sivrisinekle mücadelede, sivrisinek balığı yöntemi….


Mosquito-Fish-Gambusia-Affinis

 

 

 

Sivrisinekle mücadelede, sivrisinek balığı yöntemi….

 

Halim UTLU

 

Kimyasal yöntemlere izin verilmiyor,çevreye ve canlılara zarar vermiyor…

 

Tarımsal amaçlı kuyular, su birikintisi olan yerler, sulama havuzları, göletlere, bataklıklar ve kullanılmayan sarnıçlarda, sivrisinekle mücadelede biyolojik yöntem olarak, sivrisinek balığı kullanılıyor. Sivrisinek düşmanı olarak bilinen balık, kısa sürede bulunduğu ortama adapte oluyor ve sivrisinek larvalarını yiyerek ortadan kaldırıyor.

Sivrisinek balığının en önemli özelliklerinin başında, kısa sürede üremesi ve larvayla beslenmesi geliyor.

 

Kimyasal yöntemlere izin verilmiyorÇevre dostu olan bu biyolojik mücadele yöntemi, bitki ve canlılara zarar vermezken, daha az kimyasal kullanıldığı içini ekonomiye de katkı sağlıyor.Birçok tarihi eserin yanı sıra, yüzlerce endemik bitki ve canlının bulunduğu Alanya Kalesi’nde  sivrisinekle mücadelede kimyasal yöntemler kullanılmasına izin verilmiyor. Bu nedenle özellikle Alanya Kalesi ve endemik yönden koruma altında olan bölgelerde, biyolojik mücadelenin en etkili yöntemi olan sivrisinek balığı ile mücadele ediliyor. Bu yöntem sayesinde çevrede yaşayan canlılar ve bitkilere de zarar verilmemiş oluyor.

 

Çevreye ve canlılara zarar vermiyor

 

132 kişiden oluşan sivrisinekle mücadele ekibi kurduklarını açıklayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney,“Alanya’nın tüm mahallelerinde sinekle mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz kimyasal yöntemin yanında, biyolojik yöntemlerle de çevreye ve canlılara zarar vermeden sinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Sivrisinek balığı da biyolojik mücadelenin en etkin yöntemlerinden biri.

 

sivrisinekle-mucadele-gambusia-affinis-1

 

 

Sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabiliyor

 

Alanya genelindeki tarımsal kuyular, deniz ve akarsularla bağlantısı olmayan göletler, sulama havuzları ve sarnıçlara, bu balıkları bırakarak etkin mücadeleyi yapıyoruz. Önümüzdeki sene bu çalışmaların meyvesini alacağız” dedi.

 

Sivrisinek balığı (Gambusia Affinis), lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balık türü. Balık, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak değerlendiriliyor ve olumlu neticeler alındığı  ifade ediliyor.

 


Yazan - 3 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x