Siz Hiç Hakiki Köy Tavuğu ve Yumurtasından Yediniz mi?


4O1A3J4M

 

 

Önceleri Yem Olan Çıkma Tavuklar “Köy Pilici” Adı Altında Yok Satıyor

 

 

Yıllardır 60 ve 140 haftalık olduklarında ekonomik geçerliliğini kaybeden yumurta tavuğu rendering tesislerine gönderilerek yem olmaları sağlanıyordu.Fakat bugün bu tavuklar  “Köy Pilici” adı altında her yerde pazarlanmaya başladığı gibi müşterileri de her geçen gün artıyor..

 

 

Normal piliçlerden daha yaşlı ve sert oldukları için geç pişen fakat lezzeti bakımından çok tercih edilen bu tavuklar daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aranan bir gıda ürünü olmaya devam ediyor.

 

 

20090129004712!Chickens_in_market

 

 

ÖNCELERİ YEM SANAYİNDE TÜKETİLİYORDU

 

Yukarıda söz ettiğimiz gibi bundan önce bu yumurta tavukları ekonomik ömrünü tamamladığında yem fabrikalarına gönderilerek rendering tesislerinde yem katkı maddesi yapılıyordu.Şimdi bu tavukların bir çok coğrafi bölgede aranılan bir gıda maddesi olmasının en önemli sebeplerinden biri lezzeti.Çok lezzetli olan bu yumurta çıkma tavuklarının geç piştiğini de öğrenen tüketiciler düdüklü tencelerde  işlemlerini yaparak bu lezzetli tavuğu sofralarına taşıyorlar.

 

 

LEZZETLİ OLDUĞU İÇİN BİRÇOK YERDE KULLANILIYOR

 

 

Bahsettiğimiz çıkma yumurta tavuğu dışında yine ekonomik ömrünü tüketen damızlık tavuklar  (Bunların kiloları da  2 kilonun çok üzerinde) değişik birçak firma tarafından toplanarak büyük basınçlı kazanlarda pişirilip etleri pastahane ve muhallebici esnafına pazarlanıyor.İşte muhallebici de tavuklu pilavın sırrı burada.Bu çıkma tavukların sağlık açısından hiçbir sakıncasının bulunmadığı da bir gerçek.

 

02-13-11 Cake 04

 

 

BU DA “ÇAKMA KÖY YUMURTASI”

 

 

Çıkma yumurta tavuğunun yanında son günlerde semt pazarlarında “Çakma Köy Yumurtası” pazarlanmaya başladı.Normal yumurta çiftliklerinden alınan yumurtalar aynı çiftliklerden temin edilen tavuk gübresine batırılarak saman dolu sepetlerle iki katı   fiyata “Köy Yumurtası”adı altında satılıyor.

 

 

YEMEK PROGRAMLARI AKIL HOCALARI OLDU

 

 

Bu yeni pazarlama sistemlerinin akıl hocaları da, tabii ki hergün ev kadınlarının aksatmadan seyrettikleri yemek programları.Başta Samanyolu Televizyonunda beğeni ile izlenen Oktay Aymelek(Oktay Usta) hemen hemen her programında köy tavuğu ve köy yumurtasından bahsederek seyircilerine bu ürünleri ısrarla tavsiye ettiğine şahit oluyoruz.Önceleri bu yemek ustalarına bu olayın hikayesini anlatmamız gerekiyor.Bu görevi de sivil toplum örgütlerinin üstlenmesi gerek.

 

 

 

 


Yazan - 4 Eylül 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x