Soframıza GDO Sızdıran Markaları Açıklayın


 

 

 

19 Nisan 2017- Soframıza GDO Sızdıran Markaları Açıklayın imza kampanyası, ilk iki günde 10.000’ini aşan imzacısı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten, bakanlık denetimlerinde yakalanan ve GDO içerdiği tespit edilmiş ürünlerin markalarını açıklanmasını talep ediyor.

 

Change.org’da açılan Soframıza GDO Sızdıran Markaları Açıklayınkampanyasıyla imzacılar, Bakan Faruk Çelik’e “Biz, çocuğuna köfte yediren anne, bu katkı maddesinden ekmek yapıp satan fırıncı, ekmeği üç öğün sofrasından eksik etmeyen tüketiciler olarak bilgi edinme hakkımızı kullanıyoruz.Hangi şirketler, hangi markalarda yasadışı GDO kullandı? Sofraya içimiz rahat oturmak istiyoruz!” diyerek taleplerini dile getiriyor.

 

İlk iki günde 10.000’den fazla kişinin imza verdiği Soframıza GDO Sızdıran Markaları Açıklayınkampanyasına, Tüketici Hakları Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Su Hakkı Kampanyası gibi çok sayıda STK ve oluşum da sosyal medya hesaplarından destek veriyor.

 

Soframıza GDO Sızdıran Markaları Açıklayınkampanya metni dayanakları arasında Bilgi Edinme Hakkı’nın yanı sıra, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu‘nun 26. Maddesi ve Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik’in Şeffaflık ve Gizliliğe Dair 8. Maddesi’ni gösteriyor. Türkiye’de GDO’nun insan gıdasında kullanımı izne tabi olup, bugüne kadar Biyogüvenlik Kurulu tarafından onay verilmiş bir gen bulunmadığı içingıda amaçlı olarak kullanılması yasak.

 

Kampanyaya change.org/soframizdaGDO adresinden ulaşabilir ve imza atabilirsiniz.

 

 

Şu ana kadar destek veren STK ve oluşumlar:

 

-Anadolu Meraları

-Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

-Doğa Derneği

-Foça Yeryüzü Pazarı

-Good4Trust

-Roma Bostanı Girişimi

-SlowFood Fikir Sahibi Damaklar

-SlowFood Foça Zeytindalı

-Slowfood Mahal

-SlowFood Şile Palamut Birliği

-Su Hakkı Kampanyası

-TÜDER Gıda Komisyonu

-THD Tüketici Hakları Derneği

-Yeryüzü Derneği

-Yeşil Düşünce Derneği

 

-Aşçı Haber

-EKOIQ

-İklim Haberleri

-Üç Ekoloji

-Yeni İnsan Yayınevi

-Yeşilist

-Yeşil Gündem

-Yeşil Gazete

 


 

 

SON

 

 

 

Ne olmuştu?

Hürriyet Gazetesi’nde Burak Coşan imzalı haberle Adana’da ekmek katkı maddesinde GDO tespit edilmesinin ardından 20 Mart 2017’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Faruk Çelik, 2016-2017 yıllarında yurt içinde yapılan 660 GDO denetiminin 7’sinde GDO’lu soya kıyması tespit edildiğini ve ilgililer hakkında yasal işlem yapıldığını açıklamıştı. Üç gün sonra yaptığı açıklamada ise Bakan Çelik, Adana’da ekmek katkı maddesi üreten bir şirketin ürünlerinde GDO tespit edildiğini ve yasal işlem başlatıldığını açıklamıştı. Ancak, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı yasadışı GDO içerdiği tespit edilen ürünlerin markalarını kamuoyuna açıklamadı.

Bundan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yurt içi denetimlerinde ya da ithalat-ihracat aşamasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimlerinde yakalanan GDO’lu gıda ürünleriyle bağlantılı şirket  ve marka isimleri, 2013 yılındaki GDO’lu  pirinç skandalı vakasında olduğu gibi kamuoyuna duyurulmuştu.

 

Kampanyaya change.org/soframizdaGDO adresinden ulaşabilir ve imza atabilirsiniz.


Yazan - 20 Nisan 2017. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x