Soğuk ve Yağış Geliyor


Türkiye, yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, doğu bölgelerinde yağışların devam edeceğini belirterek, Türkiye’nin çarşamba gününden itibaren Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini bildirdi. İç ve batı bölgelerde hava sıcaklığında özellikle gündüz sıcaklıklarının güneşlenme ile birlikte pazartesi ve salı günleri 3 ila 5 derece artacağı ifade edildi.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, hafta sonunda kuzey ve doğu bölgelerinde görülen yağışların, özellikle Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı başta olmak üzere, Marmara’nın kuzeydoğusu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Akdeniz’de etkili olduğu belirtildi. Açıklamada son 24 saatte ölçülen yağış miktarlarının Bingöl’de 55, Diyarbakır’da 52, Kahramanmaraş ve Hatay’da 49, Tunceli’de 33, Şanlıurfa ve Kilis’te 31, Hakkari’de 29, Mersin’de 28, Sivas’ta 24, İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanı’nda 23, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 22, Rize’de 21, İstanbul Şile’de, Giresun ve Kocaeli’de 20, Osmaniye, Adıyaman, Sivas Gemerek’te 19, Karaman’da 18, Konya Ereğli’de 18, Muş, Samsun Bafra ve Bitlis’te 16, Malatya ve Elazığ’da 15, Hatay İskenderun’da 14 kg/metrekare olarak ölçüldüğü ifade edildi.   Yeni haftada doğu bölgelerinde yağışların devam edeceği belirtilen açıklamada, çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren Türkiye’nin kuzeybatı kesimlerinin Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği kaydedildi.

 

BAZI BÖLGELERDE KARLA KARIŞIK YAĞMUR VE KAR BEKLENİYOR  

 

Yarın ve salı günü Batı Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz’in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış beklendiği dile getirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Genellikle yağmur ve sağanak, güneydoğu kesimlerde yer yer gökgürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların, yarın Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Bitlis, Muş ve Elazığ çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Çarşamba günü Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda devam edecek yağışlara ilave olarak, öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz’in Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların gece saatlerinde Batı Karadeniz’in iç kesimleri (Bolu ve Kastamonu), Çankırı, Bilecik ve Bursa-Uludağ çevreleri ile Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Perşembe günü kuzey ve doğu kesimlerde devam edeceği, kar yağışının özellikle Doğu Anadolu’nun doğusunda kent merkezlerinde de görülebileceği tahmin ediliyor.” denildi.

 

GÜNDÜZ SICAKLIKLARI İÇ VE BATI BÖLGELERDE 3 İLA 5 DERECE ARTACAK  

 

Hava sıcaklığında özellikle gündüz sıcaklıklarının güneşlenme ile birlikte pazartesi ve salı günleri iç ve batı bölgelerde 3 ila 5 derece artacağı, gece sıcaklıkları ile Doğu bölgelerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin edildiği aktarılan açıklamada, çarşamba günü Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz başta olmak üzere kuzeybatı kesimlerde, perşembe günü ülke genelinde hissedilir derecede azalmasının beklendiği bildirildi.

 

Rüzgarın yarın Orta ve Doğu Karadeniz’de kuzeybatı yönlerden kuvvetlice, çarşamba günü Kuzey Ege başta olmak üzere, Marmara ve Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına, yer yer 70-80 km/saat şeklinde esmesi beklendiği belirtilerek, meteoroloji olaylar sonrasında oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.


Yazan - 11 Kasım 2012. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x