Şok iddia! Zeytinde arz fazlası var mı?


Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytinde arz fazlası sorunuyla ilgili açıklama yaptı.

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytinde arz fazlası sorunuyla ilgili, ”Devletin, zeytinyağı üretimini artırmak için verdiği fidan teşvikleri amacında kullanılmadı ve dikimler sofralık cinsinden yapıldı. Bu da arz fazlası yarattı” dedi.

Asa yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında kurumun adı kullanılarak hem fidan dikim teşvikleri hem de rekolte konusunda yanlış bilgilendirme yapıldığını belirtti.

Söz konusu haberlerde Marmara Bölgesi’nde 150 bin ton arz fazlası olduğuna yer verildiğini, oysa bu rakamın bölgede bu yıl tahmin edilen toplam rekolte miktarı olduğunu kaydeden Asa, ”Sofralık zeytin denince akla ilk gelen Marmara Bölgesi’nde, henüz üreticiden rekolte beyanı almadığımız halde bu yıl 150 bin ton civarında üretim bekliyoruz. Bölge dışından piyasaya girecek sofralık zeytin miktarını ise henüz tahmin edemiyoruz” dedi.

Asa, ülke genelindeki toplam rekolte tahmini konusunda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin çalışma yürüttüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Devletin, zeytinyağı üretimini artırmak için verdiği fidan teşvikleri amacında kullanılmadı ve dikimler sofralık cinsinden yapıldı. Bu da arz fazlası yarattı. Asıl mesele üretim artışı değil, bölge dışında üretilen sofralık zeytinlerin iklim koşulları nedeniyle nefaseti değişti, kabuğu kalınlaştı. Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Bölge dışında üretilen sofralık zeytinler piyasaya Gemlik çeşidi olarak sürülüyor. Bu da büyük haksız rekabete neden oluyor. Tüketicinin kandırılmış olması da cabası.”

 


Yazan - 7 Eylül 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x