Sokak Hayvanları Kayıt Altına Alınıyor…  


1507570_770834509603151_6131557423624300769_n

 

 

 

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Belediyelere Ücretsiz Mikroçip Ve Okuyucu Dağıtıyor…

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü sokak hayvanlarını kayıt altına alıyor. Bakanlık bu kapsamda belediyelere ücretsiz olarak mikroçip ve okuyucu dağıtıyor.

 

Yaban Hayatı Bilgi Sistemi ile Sayım ve İzleme Çalışmaları Yapılıyor

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Yaban Hayatı Bilgi Sistemi (YABİS) ile yürütülen çalışmalar neticesinde elde edilen veriler YABİS’in veri tabanında toplanıyor.

 

YABİS internet tabanlı, üyelerinin kendilerine özgü sınırlı haklarla verilere erişebileceği ve elde edilen verilerin toplanacağı bir veri tabanı olarak uygulamaya konuldu.

 

Sokak Hayvanları İşaretlenerek Kayıt Altına Alınıyor

 

Bu kapsamda Sokak hayvanlarının işaretlenerek kayıt altına alınması maksadıyla 350 adet mikroçip okuyucu, 122 bin 500 adet mikroçip ve mikroçip enjektörü, 132 bin 279 adet kulak küpesi ile 250 adet kulak küpesi pensi Bakanlığa bağlı bölge müdürlükleri tarafından belediyelere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Buradan gelecek veriler de YABİS’e ekleniyor.

 

Sistemde 2014 Aralık sonu itibariyle 178 hayvan bakımevi, 9 hayvanat bahçesi ve 370 ev ve süs hayvanı satış yerine dair veriler de bulunuyor.

city_homeless_cat_kdn-002553-x

 Sistemde Hayvanların Sayı, Tür, Cinsiyet ve Yaş Bilgileri Yer Alıyor

 

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında YABİS’de; hayvan bakımevlerinde bulunan hayvanların türleri, sayıları, yaşları, aşılanan, kısırlaştırılan, işaretlenen (küpe ve mikroçip numaraları) ve sahiplendirilen hayvanlara ait bilgiler yer alıyor.

 

Ayrıca sistemde hayvanat bahçelerinde bulunan hayvanların sayı, tür, cinsiyet, yaş ve benzeri bilgileri ile yapılan denetimler ve bu denetimlerin sonuçları, uygulanan idari para cezaları da bulunuyor.

 


Yazan - 7 Ocak 2015. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x