Sokmayan iyi huylu arı yetiştirildi


turkiyede-sokmayan-ari-yetistirilecek-39048

 

 

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, “Yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucunda suni tohumlama yöntemiyle sokmayan, iyi huylu ve hijyenik arı elde ettik” dedi.30 Haziran 2015 Salı 15:01yazıyı

 

 

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezinde suni tohumlama yöntemiyle sokmayan arı yetiştirildi.

 

 

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya iyi huylu arıların tespitiyle başladıklarını söyledi.

 

 

Yaptıkları deneyler kapsamında kovanlara siyah deri kaplı bir top sallandırdıklarını anlatan Kekeçoğlu, “Çok fazla sokma davranışı olan hırçın arılar, saldırıp iğnesini topa bıraktı. Bir kovanda 10 iğne bırakıldıysa diğer kovanda 1-2 iğne bırakıldığını belirledik. En az iğne bırakan kolonilerden kraliçeleri ve erkekleri alıp suni tohumlama yaptık” diye konuştu.

 

 

Kekeçoğlu, kovanlardaki en uysal ana arıyla erkek arıların üremesini sağladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

 

“Araştırma sırasındaki gözlem sürecimizde bazı arıların kendilerine zarar veren ‘ arı biti’ diye adlandırdığımız ‘varroa’yı kendi imkanlarıyla temizlediğini belirledik. Bu hijyenik davranış bizi şaşırttı ve suni tohumlamada bu davranışı gösteren arılara yöneldik. İkinci davranış özelliğimiz de günümüzde çok önemsenen konulardan birisi olan daha sakin arılardır. Çünkü arıcılar kolonilerle daha rahat çalışabilmek istiyor. Biz de bunun üzerinde durmaya çalıştık. Sonuçta suni tohumlama yöntemiyle sokmayan iyi huylu ve hijyenikarı elde ettik. Doğan yavrular, hem hijyenik davranış hem de hırçınlık davranışı bakımından en iyi bireyler oldu.”

Diğer Haberler:
Rakımı Yüksek Bölgenin Balı Kalitelidir

 

 

Projeye çok ciddi emek verdiklerini vurgulayan Kekeçoğlu, “Bir nevi tüp bebek yöntemindeki gibi arı üretiyoruz. Uysal arılardan oluşan kovanlarımız artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha sonraki işlemimiz ise patent almak. Ardından da sakin kolonileri aracılık sektörüne kazandıracağız” dedi.

 

 

“Arı sokma korkusu sona erecek”

 

 

Kekeçoğlu, aracılığa ilgi duyan birçok insanın çeşitli korkular nedeniyle bu işe yanaşamadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

 

“Örneğin İstanbul’da çok sayıda kişi arıcılık yapmak istiyor ancak şehir merkezinde olduğundan çekiniyor. Artık bu sokmayan arı ırkından temin edip rahatlıkla evlerinin bahçesine kovanlarını koyabilecekler. Arıcılarımız ilerki zamanlarda suni tohumlamayla ürettiğimiz arıları bizden talep ederek gönül rahatlığıyla endişe duymadan bu işi yapabilecekler. Artık ‘arı sokar mı’ korkusu kalmayacak.”

 


Yazan - 30 Haziran 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x