Solucan ile organik gübre üretiyor


57876817cbbf3428a440c7a6

 

 

 

Kaliforniya’dan 400 bin solucan getirip, organik gübre üretiyorlar

 

 

Ankara’nın Gölbaşı İlçesi, Velihimmetli Mahallesi’nde berberlik mesleği ile uğraşan Adem Tümer, beslediği 400 bin solucandan organik gübre üretiyor.

 

 

 

Tümer kardeşler, yaklaşık 5 bin metrekarelik açık alana kurdukları 130 metrekare kapalı alanda solucan gübresi üretimi yapıyorlar.Tümer kardeşler, hayvan gübresi, yumurta kabuğu ve çay posasından elde ettikleri mama ile Kaliforniya’dan getirdikleri solucanları besliyorlar. Solucanlar, yedikleri mamalarla gübre üretiyorlar.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Adem Tümer, önce hobi olarak başladıklarını belirttikleri bu işi daha sonra 25 bin TL harcama ile işlerini büyüttüklerini belirttiler. Tümer, “Kimyasal madde içermeyen gübre, hem bitki köklerinin iyileşmesinde, hem de topraktaki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde etkin rol oynuyor. İhracatçılar bu gübreyi kullandığı zaman hem ürünlerin kalitesini artırdığını belirtirken, hem de malların iade edilme riskinden tamamen uzaklaşacaklar.

 

Ayrıca solucan gübresi sayesinde hasat zamanı yaklaşık 20 gün önce daha erken verim alınıyor” dedi.Kardeşleri ile birlikte Kaliforniya’dan ihraç ettiklerini belirtiği solucanların tanesini 18 kuruşa getirdiklerini belirten Adem Tümer, yaklaşık 4 bin dönümlük pere solucan gübre üretme alanı kurduklarını belirttiler.

 

Bu sayede sebze, meyve ve çeşitli atıklarla beslediği solucanlardan gübre almayı başardıklarını belirten Adem Tümer, Türkiye’de bu işi yapan çok az kişi olduğunu vurgularken, “Genç üreticilerimize, iş kurmak isteyen vatandaşlara tavsiye ediyoruz” dedi.Solucan gübresinin çok aşamalı bir üretim şekli olduğuna değinen Adem Tümer, sebze ve gıda artıklarının ayrıştırarak solucanların sindirim sisteminden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübre olduğunu belirtti. Tümer, “Böylelikle solucan gübresini çiftçiler, seracılar, çiçek üreticileri kendi bahçesinde ve spor komplekslerinde rahatlıkla kullanabilirler. olumsuz bir sonucu olmamaktadır” diye konuştu.

CNN TÜRK


Yazan - 17 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x