Somonun da GDO’lusu çıktı


Genetiği değiştirilen somon normalden iki kat hızlı büyüyor.

Tüketicilerin GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) tarım ürünleriyle ilgili soru işaretleri henüz tatmin edici şekilde yanıtlanmamış olsa da, genetiği değiştirilerek normalden iki kat hızlı büyümesi sağlanan somon balığının tüketime sunulması girişimi ABD’de tartışılmaya başladı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) söz konusu somon balığının tüketime sunulması için yapılan izin başvurusuna ilk yanıtı, “yeni balığın güvenli göründüğü, ancak bu ürünün tüketici sofrasına gelmesinden önce kesin karar vermek için birçok test yapılması gerektiği” oldu.

Yeni somonu üreten AquaBounty firması yetkilileri, genetiği değiştirilmiş somonun tat, doku, renk ve kokusunun normal somon ile aynı olduğunu belirterek, ürünün tüketiminin güvenli olduğunu ve çevreye olumsuz etkisinin bulunmadığını savunurken, FDA yetkilileri genel olarak bu düşünceye katıldıklarını, ancak tüketime sunulmasının onaylanması için henüz erken olduğunu vurguladı.

Çevreciler ile gıda güvenliği ve tüketici haklarıyla ilgili kuruluşlar ise FDA’ya gerekli testler yapılmadan bu ürünün normal satış veya etiketli satışına izin verilmemesi çağrısında bulunarak, “halkın ne yediğini bilmesi gerektiğini” kaydetti. Bu kuruluşlar, yeni ürünün insanlarda ölümcül alerjilere neden olabileceği, “modifiye” somonların bir şekilde normal somonların ortamına karışması durumunda bunun normal somon balığı türünün büyük oranda azalmasına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

DİĞER HABERLER
Yasa dışı su ürünleri avına denetim

Yaklaşık bir haftadır tarafların görüşlerini değerlendiren FDA yetkililerinin genetiği değiştirilmiş somonun marketlerde satışı veya uyarı etiketiyle tüketime sunulması konusunda karara varmasının aylar sürebileceği belirtiliyor. Federal gıda yönetmeliklerine göre FDA genetiği değiştirilmiş somonun normal somonla aynı olduğu yönünde karar vermezse, yeni ürünün uyarı etiketiyle de satışa sunulması mümkün değil.

FDA’nın GDO’lu somon için onay vermesi halinde ABD hükümeti, genetiği değiştirilmiş bir hayvandan elde edilen ürünün tüketicilere sunulmasına ilk kez onay vermiş olacak.

GDO’lu somon tartışma yarattı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetkililer, genetik yapısı değiştirilmiş somon balıklarının ülkedeki süpermarketlerde satışına izin verip vermemeyi görüşüyor.

Yeni geliştirilen Atlas Okyanusu somonunun genleri, benzerlerinden çok daha kısa sürede tüketime hazır hale gelmesi için değiştirilmiş durumda.Bu şekilde üretilen somonun, normalden iki kat hızlı büyüdüğü belirtiliyor.Bir grup bilirkişi, dün Amerikan Gıda İdaresi FDA’e bilgi vererek, söz konusu somon balığını insan tüketimine sunmanın güvenli göründüğünü belirtti.Bununla birlikte uzun vadeli etkileri konusunda daha fazla deney yapılması gerektiğini de vurguladı.Kuruluşun, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kategorisindeki somonlar hakkında kararını günün ilerleyen saatlerinde açıklaması bekleniyor.

FDA satışı onaylarsa, bu ABD’de genetiği değiştirilmiş hayvani ürünlerin ilk kez insanların tüketimine sunulması anlamına gelecek.Somon balığını üreten Massachusetts merkezli AquaBounty şirketi, balığın hem tüketim hem de çevreye etkisi açısından güvenli olduğunu savunuyor.Bu girişimi eleştirenler ise, “Frankenstein balığı” dedikleri somonun insanlarda alerjiye, denizlerde doğal somon nüfusunun azalmasına yol açabileceğini savunuyor.

DİĞER HABERLER
Denizlerde verilen ‘hurda teşviki’ yararlı oldu

22 Eylül 2010. 15:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x