Sonsuza kadar Yüce Lider Atatürk’ün yolunda


 

 

536493_362625427163500_66222037_n

 

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 77. yıldönümünde tüm yurtta özlemle ve saygıyla anıyoruz

 

Liderlerden 10 Kasım mesajı

 

Liderler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yılı nedeniyle mesaj yayımladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’in, bu milletin en zor zamanında liderlik ettiği istiklal ve istikbal mücadelesini başarıya ulaştırdığını belirterek, “Biz de bugün, ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylar karşısında aynı dirayetle hareket ediyoruz, etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 77. yıldönümü dolayısı ile mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın takdirini kazanmış istisna şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal’in, başkomutan olarak elde ettiği zaferler ve banisi olduğu Cumhuriyet ile saygın bir lider olarak tarihe ismini yazdırdığını belirtti.

Gazi Mustafa Kemal’in ‘en büyük eserim’ dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, ecdattan aldıkları güç ve ilhamla daha ileriye taşımak, daha güçlü, daha müreffeh bir ülke haline getirmek için mücadele ettiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye, demokraside ve kalkınma mücadelesinde, özellikle son 13 yılda çok önemli mesafe kat etmiştir. Bununla birlikte, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın her anında olduğu gibi bugün de, milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne yönelik saldırılarla karşı karşıyayız. Ülke ve millet olarak, varlığımıza yönelik tehditlerin üstesinden gelmek için yürüttüğümüz mücadelede verdiğimiz kayıpların, özellikle de şehitlerimizin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Bu saldırılar karşısında, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkesi etrafında sürdürdüğümüz mücadelenin başarıya ulaşacağından asla şüphemiz yoktur.”

Gazi Mustafa Kemal’in, bu milletin en zor zamanında liderlik ettiği istiklal ve istikbal mücadelesini başarıya ulaştırdığını kaydeden Erdoğan, “Biz de bugün, ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylar karşısında aynı dirayetle hareket ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Milletimizle birlikte, bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak 2023 hedeflerimiz istikametinde mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.

 

bb56139a4317020dc495b1965209ea59_k

 

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NDAN 10 KASIM MESAJI

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün büyük Türkiye yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır” ifadesini kullandı

 

Davutoğlu, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Cumhuriyetin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 77’nci yılında minnetle ve şükranla yadettiğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

 

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün büyük Türkiye yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır. Demokratik iradesi daha çok güçlenen Türkiye, şimdi her zamankinden daha fazla emniyet ve güvenle geleceğe yürüyen bir ülke olma yolunda büyük mesafeler almaktadır.

 

Milletimiz, Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmaya devam edecek, Türkiye Cumhuriyeti bütün engellemelere rağmen tek yürek halinde tarihi yükselişini sürdürecektir. Bu düşüncelerle büyük devlet adamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurladığımız bu günde saygı, şükranla anıyorum.”

 

525877_476840882366601_1259599620_n

 

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN 10 KASIM MESAJI

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, önderimiz ve başta mazlum milletler olmak üzere tüm dünyaya örnek olmuş büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 77. yılında saygı, rahmet ve giderek büyüyen bir özlemle anıyoruz. Atatürk’ün ilke ve devrimleri, bölgemizde ve dünyadaki huzur, barış, istikrar arayışlarına ışık tutmakta; daha iyi bir yaşam kurma azmiyle çağdaşlaşmak için mücadele eden bütün halklar, Atatürk’ün mücadelesinden ilham almaya devam etmektedir. Bu bağlamda 10 Kasım sadece Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü değil, O’nun eserlerini geliştirerek geleceğe taşıma azmimizi yinelediğimiz bir gündür. Yolumuzu da, kendisinin akıl ve bilimi temel alan düşünce sistemi aydınlatmakta, karşılaştığı bütün güçlükleri yenmesini bilen direnci, bize güç vermektedir. ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen Atatürk’ün fikir ve ideallerinin ışığında, onurlu bir gelecek, huzurlu bir toplum ve kimsesizlerin kimsesi olan bir Cumhuriyet hedefimizi gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacak, çağdaş dünyada hak ettiği yere yükselecektir. Bu inançla, Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla selamlıyor ve sonsuza kadar emanetlerinin bekçisi olacağımıza söz veriyorum.”
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, Atatürk’ün düşünce ve devrimlerini daha iyi anlamak ve anlatmak için bir fırsat olarak gördüklerini bildirdi.
Cumhuriyetin kurucusu, büyük komutan ve eşsiz devlet adamı olarak nitelendirdiği Gazi Mustafa Kemal Atütürk’ün ebediyete uğurlanışının 77’nci yılında saygı, şükran ve özlemle anıldığını belirten Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak ‘Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine sadakat gerekir’ düşüncesinden hareketle, ebedi başkomutanımız Atatürk’ün maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, onun düşünce ve devrimlerini daha iyi anlamak ve anlatmak için bir fırsat olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

 

77004_4615849547474_1581622306_n

 

Genelkurmay Başkanı Akar’dan 10 Kasım mesajı

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Akar’ın “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” dolayısıyla yayımladığı mesaja yer verildi

 

Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin “ebedi başkomutanı” olan Atatürk’ün bütün dünyada kabul gören engin düşünceleriyle çağdaşlaşmayı hedefleyen toplumlar için de uyanışın öncüsü olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Bir millete, yitirmek üzere olduğu özgüveninin ve ulus bilincinin yeniden kazandırılması, bütün imkansızlıklara rağmen verilen İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlandırılması, yönetimde egemenliğin kayıtsız şartsız millete verilmesi ve her şeyden önemlisi, modern hukuk kurallarına dayanan çağdaş ve laik bir devletin tüm kurumlarıyla inşa edilmesi gibi başarıları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü çağdaşları arasında farklı ve ayrıcalıklı bir konuma yükseltmektedir. Onun düşünce sistemi, insan sevgisi, bilim ve akılla beslenen birleştirici ve bütünleştirici yapısıyla milletimiz ve insanlık için kurtuluşun, bağımsızlığın, gelişmenin, ilerlemenin ve uygarca yaşamanın evrensel bir sembolü haline gelmiştir. Atatürkçü düşünce sistemi, bu özellikleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak yaşamasının teminatı olan değerler manzumesidir. Bu değerlerin milletimiz için taşıdığı önemin bilinciyle hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, yüce milletimizin emrinde, kendisine tevdi edilen görevleri ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ anlayışıyla yerine getirerek, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın sembolü olmayı sürdürmektedir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, Atatürk’ün fikir ve düşünceleri ışığında, ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içinde çalışıp, TSK’nın itibarına katkı sağlayacaklarını, milletin birlik ve beraberliğinin, vatan topraklarının bekasının en önemli teminatı olmaya devam edeceklerine Atatürk’ün manevi huzurunda söz verdiklerini kaydeden Orgeneral Akar, mesajında, ulusal egemenlik ve bağımsızlığın yeniden kazanılması için canlarını feda eden şehitleri ve ebediyete intikal eden gazileri de minnetle andı.

 

12227817_10153680796668913_5208360681486307711_n

 

95d5aa18dd53057d0b7e2922f5ee0498_k


Yazan - 10 Kasım 2015. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x