Şu sıralar patron olmamak vardı!


Şu sıralar patron olmamak vardı!

 

Didem Tınarlıoğlu

 

Patronlar yalnız ve özellikle son zamanlarda çok yorgunlar.

 

20 yıllık iş tecrübesini danışanlarına ayna tutarak, onlara alternatif çözüm yolları bulan Direm Fikir Atölyesi Kurucusu Didem Tınarlıoğlu, bir kaç gün önce açıklanan işsizlik oranı ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

 

Yazısında giderek artan işsizlikten, çalışanların düşük motivasyonundan ve mutsuz patronlardan bahseden Tınarlıoğlu, mevcut rehavete kapılmak yerine iş sahibine daha çok uygulanabilir ve fayda barındıran fikirlerle gidilmesinin ve bütünsel yarara katkı sağlanmasının önemine dikkat çekiyor.

 

Aldığı koçluk ve eğitimci formasyonlarının öncülüğünde, deneyimli ekibiyle önde gelen birçok şirketin yönetimi ile çalışan, eğitimler veren ve bunun yanı sıra bireysel koçlukta da başarılı bir yol çizen Tınarlıoğlu, koçların kişilerin yaşadığı olayların dışında oldukları için doğru soru sorabilmeyi bildiklerini ve danışanlarına hayatlarında farkındalık yarattıklarını ifade ediyor.

 

BU SIRALAR PATRON OLMAMAK VARDI!

 

Şu dönemde en çok duyduğum konu iş veren yani patron olmanın zorluğu hakkında serzenişlere ait. Dövizin artışı, satışların düşmesi, gider ve gelir dengesizliğindeki makasın açılması ile iş sahibi olarak verimliliği koruyabilmek hiç kolay değil. İş sahibi olmak dışardan göründüğü kadar çok havalı bir statü değil şu aralar. Sorumluluğu ağır ön görüsü yüksek inancı derin bakış açısı geniş olması gereken bir rolü gerektiriyor. Bu gerçekten ağır ve birden fazla nitelikleri üstelik eş zamanda olmasını gerektiren ağır bir görev.

 

Madalyonun diğer yüzünde yani çalışan kesimlerde motivasyon eksikliği,önünü görememe, kariyerini kaybetme korkusu, bütçe kısıtları sebebi ile yönetsel yetersizlik hissi öne çıkan duygular. Ben finansçı değilim olaya bir işletme koçu ve bireysel koç gözü ile baktığımızda her bireyin artık daha farklı iş modelleri geliştirmelerini öneriyorum.Daha vizyonel daha yaratıcı fikirler üretmek ana yol haritası olmalı. En son açıklanan işsizlik oranı %11,8.(Ekim 2016 ) Bir başka deyişle işsizlik geçen yıl aynı döneme göre 500 bin kişi artarak yaklaşık 3 milyon 600 bin kişiye ulaşmış durumda.Bu sayıyı tekil olarak görmeyin. Kaç milyon ailenin yükü ne kadar ağır düşenebiliyor musunuz?

 

Hiçbir patron, çalışanı işten çıkartırken mutlu olmaz. Hiçbir işveren iş gücünü azaltacak tasarruf yapmayı tercih etmez. İnanın çalışanlardan çok daha fazla gergin ve zor durumda çoğunluğu.Gerçek şu ki; bir işletmenin ortalama gider tablosunda en fazla gider kalemlerinin baş sıralarında personel maliyeti yer alır. Kira gibi diğer sabit giderlere hemen müdahale edebilmek mümkün değildir. Personel gideri ise iş hacmi ile orantılı olduğundan ilk tasarruf tedbiri buradan yapılıyor. Birçok iş sahibi de tıpkı çalışanlar gibi motivasyona, anlaşılmaya ihtiyaç duyar. Çalışanlar iş sahiplerini hep güçlü, herşeyi çözebilen ve manevi olarak birşeye ihtiyaç duymadığına dair bir yanılgıya kapılır. Oysa ki çoğu zaman durum bunun tam aksidir. Patronlar yalnız ve özellikle son zamanlarda beynen çok yorgunlar. Bir danışanımın söylediği söz hiç kulağımdan gitmez; ”Yalnızlığımı düşenebiliyor musunuz? Para ile kendimi dinletebiliyorum. Derdimi para ile dinletiyorum. Ne acı değil mi?”demişti.

 

Şirket ekipleri, sorunun bir parçası olmak, mevcut rehavete kapılmak yerine iş sahibine daha çok uygulanabilir ve fayda barındıran fikirlerle gidebilirlerse, bütünsel yarara katkı sağlanır. Daha önce hiç düşünülmemiş çılgın gibi görünen ama uygulanabilir makuliyeti de içinde barındıran önerilerden bahsediyorum.Ama ne yazık ki çoğunlukla bunun tam tersi oluyor. Gemiler patrondan daha çok çalışanda batıyor.

 

Bu süreçler sona erecek. Buna kalpten inanıyorum. Bu süreçleri iyi günlerde çok paralar kazanırken nasıl keyifle çalışılıyorsa, zor dönemde de kenetlenme zamanı olduğunu unutmamak lazım.

 

Geleceğe vizyonel ve güçlü kişiler imza atacaktır.

 

DİDEM TINARLIOĞLU HAKKINDA

 

Perakende Mağazacılık sektörünün lider kurumsal firmalarında, 23 yıl süresince çok sayıda farklı görevlerde tecrübeler edinmiş en uzun süreli olarak İşletme Yöneticiliği, Kadın ,Erkek, Spor Giyim Satın Alma Yöneticiliği, çok sayıda inovasyon amaçlı konularda Proje Liderliği yanı sıra ekiplere Mentörlük ve İç Eğitmenlik pozisyonlarında çalışmıştır. En son Boyner Holding’in mağazacılık sahasında, dört yüz kişilik ekibin yönetim ve gelişiminden sorumlu olduğu pozisyonunu sürdürürken profesyonel çalışma hayatını girişimci ruhunu dinleyerek sonlandırma kararı almıştır. Hayalinde hep yer alan kendi kurduğu modüllerle şirketlere yönetimsel danışmanlık ve eğitmenlik yapma fikrini Direm Fikir Atölyesi Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi firmasını kurarak hayata geçirmiştir. Halen profosyonel Yönetim Danışmanlığı, Eğitmenlik, İşletme ve Kişisel Gelişim Koçluk hizmeti vermektedir.

 

Türkiye’nin ilk perakende işinin yapılmaya başlandığı yıl itibari ile mağazacılık serüveni başlamış olup,eş zamanlı olarak Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler alanındaki öğretim hayatını da tamamlamıştır. ICF (International Coach Federation) ve AC (Association Coach Federation) onaylı profesyonel koçluk yetki belgesine sahiptir.

 

Çok sayıda Kurumsal işleyiş sistemine ait eğitimlerin yanı sıra almış olduğu sertifika ve programlardan bazıları; Etkin Liderlik, Hipnotik İletişim dili , Diksiyon, Kim Kimdir ? Mizaç Haritası, Optimum Denge Modeli, Perakende Matematiği, İkna Teknikleri ve en son Doğuş Üniversitesi destekli İlişki Ustalığı ve Başarı Psikolojisi programlarıdır.

 

Profesyonel çalışma hayatında iki yıl üst üste “ Karını En fazla artıran Yönetici Ödülü”, “Yılın Müşteri Memnuniyeti Ödülü, “Fikir Atölyesi” projeleri vb .ödüller aldığı başarılardan bir kaçıdır.


18 Ocak 2017. 15:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x