Sucuk Zengin Gıdası Oldu

28 Mart 2013. 14:59

kadem 1Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sucuk,sosis  yapımında beyaz ve kırmızı et karışımını yasaklamasının ardından adı geçen ürünlerin fiyatları tavan yaptı.

 

Tebliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte 30 lira dolaylarında satılan dana sucuk 60 liraya,orta sınıf gelirlinin yediği tavuk sucuk ise 8 liradan 15 liraya yükseldi.

 

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği, dana etinden üretilen sucukla tavuk etinden yapılan sucuğu tamamen ayırdı.Sucukta bundan böyle ucuzluk beklemek hayal oldu.

 

Tavuk sucuk üreten firma ilgilileri, bakanlık tebliğiyle birlikte artık sucuğa sakatat ve benzeri katkılar katılmasının söz konusu olmadığını, belirli miktarın üzerinde soya proteini eklemenin de maliyet açısından güç olduğunu belirtti. Tavuk sucuğunun içerisine belli miktarda kırmızı et yağının katılmasının fiyatların yükselmesinde rol oynadığına dikkat çekiliyor.

 

Dana etinden yapılan sucukta sakatat kullanımını tamamen yasak hale getiren yasal düzenleme, tavuk sucuğunda da birinci kalite et kullanılmasını zorunlu kılıyor

 

Yetkililer “Önceden nefsini köreltmek için sucuk tercih eden vatandaş artık onu da alamaz hale gelmiştir.” dediler.


Diğer Haberler:
Yanlı Araştırmalar Halkları Yıllarca Yumurtadan Uzak Tuttu
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x