Sulama ve Verimlilik Paneli Ödemiş’te Yapıldı


​Dünyada azalan su miktarına dikkat çekmek ve tarımda sulamanın nasıl daha bilinçli yapılabileceği yönünde çözümler sunmak için, Ödemiş Belediyesi Kongre Merkezi’nde Sulama ve Verimlilik konulu bir panel düzenlendi.

“Bilinçli Sulama İle Bereketli Topraklara Ulaşabiliriz”

Panelin açılışında konuşan Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş Küçük Menderes Havzası’nın tarımdaki önemine değinerek “Ödemiş olarak dört mevsim ürün üreten ve var olan ürün çeşitliliğiyle Türkiye’nin en zengin toprakları üzerinde bulunuyoruz. Biten Beydağ Barajı ve çalışmaları süren Aktaş Barajı ve Bademli Barajı ile birlikte bölgede sulama adına önemli adımlar atılacak. Bilindiği üzere bölgede önemli bir su sıkıntısı yaşanıyor. Yeterince yağış alınmaması, sulama sistemlerinde ve sulamada yapılan hatalar bizleri bu noktaya getirdi ve su bitti bitiyor. Gerekli adımları atmazsak canımız çok yanacak. Unutmayın, ancak bilinçli sulama ile bereketli topraklara ulaşabiliriz” dedi.

Konuşmasında dünyada devam eden petrol savaşlarını, daha kolay enerji elde etmek için yapılan çalışmaları hatırlatan Altıntaş “bu böyle devam ederse korkarım ki 10-15 yıl içinde su ve gıda savaşlarını da yaşayacağız” dedi.

Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ise, “Su fakiri olan ülkemizde suyun kullanımının bilinçlenmesi noktasında atılan bu adımlar ve yapılan çalışmalar çok önem arz etmektedir. Bugün burada üreticilerimizin, suyu kullanımında yapması gereken tasarruflarla ilgili hocalarımızdan bilgiler alacağız ve yeni yöntemler öğreneceğiz. Suyu bu şekilde bilinçsizce kullanmaya devam edersek bir felakete doğru gidiyoruz. Ve bu sonu bizler kendi kendimize, kendi yaptığımız hatalarla getiriyoruz. Bu yaptığımız, geleceğimize, torunlarımıza, gelecek kuşaklara karşı ciddi bir ayıp. Bugün burada öğreneceklerimizle bu ayıbın önüne geçmek için bir şeyler yapmalıyız” dedi.

Açış konuşmalarının ardından Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Şerafettin Aşık ve Prof. Dr. Erhan Akkuzu, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Sinan Aras ve İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Nalan Uyğun Ergin suyun önemi, su hasadı, basınçlı sulama sistemleri, yüzey altı sulama sistemleri başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sulama ve Verimlilik konulu panel soruların cevaplanmasıyla sona erdi.


Yazan - 19 Aralık 2017. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x