Sular çekildi ve Kral Yolu gözüktü!


3 bin 500 yıllık Antik Kral Yolu da denizin çekilmesiyle günışığına çıktı.
 
Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez ve Gümüşlük beldelerinde deniz suyunun çekilmesi heyecan yarattı. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, bölgede son haftalarda görülen şiddetli rüzgarın yanı sıra güneş, ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ve dolunay nedeniyle bu tür meteorolojik gelgitlerin normal olduğunu belirtti. Gümüşlük’ü Tavşan Adası’na bağlayan ve su altında olan 3 bin 500 yıllık Antik Kral Yolu da denizin çekilmesiyle günışığına çıktı.

Bodrum’a bağlı Bitez beldesinde son 24 saat içerisinde deniz suyunun çekilmesi, koyun ortasında küçük adacıklar oluşması ve balıkçı kayıklarının bulundukları yerde karaya oturması heyecan ve tedirginlik yarattı. Öğle saatlerinde serpme ağ ile koyda oluşan adacıklar üzerinde yürüyen Bitez Balıkçılar Kooperatifi eski Başkanı Mahmut Aşkın (70), “Sular üç gün önce yavaş yavaş çekilmeye başladı. Ayrıca birkaç gündür Bitez koyunda ve civarda tek bir balık bile görmedim, Bitez koyunun ortasında bu tür adacıkların oluşması çok normal bir durum değil. Çocukluğumuzda bu tür çok ani ve metrelerce geri çekilmeyi birkaç kez yaşadık, ama yine de denizin bu kadar geri çekildiğine tanık olmadım, doğa olayları ve hareketleri de bir garip olmaya başladı” dedi.

DİĞER HABERLER
İlk Cemre Bugün Düştü

KRAL YOLU GÖZÜKTÜ
Gümüşlük’ü Tavşan Adası’na bağlayan ve su altında olan Antik Kral Yolu da denizin çekilmesiyle günışığına çıktı. Çocuklar ve turistler 3 bin 500 yıllık Kral Yolu üzerinden yürüyerek adaya geçti. Deniz seviyesinin 70 santimetre altında bulunan, 150 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde antik yol, son olarak 2 Ocak 2007 tarihinde yine benzer bir gelgitten sonra görünmüştü.

“PANİK VE ENDİŞE GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK”
Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, Gökova Körfezi’nde de yer yer deniz çekilmeleri görüldüğünü belirterek, “Özellikle bu mevsimde şiddetli rüzgarlar, güneş, ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ve dolunay nedeniyle normalin üzerinde gelgitler yaşanabilir ve 4-5 gün sürebilir. Denizin çekilmesinin ardından tsunami beklentisi içinde olan vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok. Çünkü tsunami deniz çekildikten sonra 4-5 dakika içerisinde duvar gibi dalgalarla sahili vurur. Özellikle bu mevsimde Akdeniz’den okyanusa açılan Cebelitarık’tan saatte 84 kilometreküp su kuzeyden güneye akar. Bu nedenle Akdeniz’de kıyıları bulunan ülkelerde olduğu gibi Bodrum’dan Fethiye’ye kadar bu tür su çekilmeleri görülebilir, panik ve endişe gerektirecek bir durum yok” dedi. (AHT)

DİĞER HABERLER
ÇAYKUR'dan Rusya adımı

15 Mart 2011. 19:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x