Süleyman Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor


copyright_aabadoluajansi_2015_20150619063940

 

 

Türkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son yolculuğuna uğurlanıyor.

 

 

Demirel’in naaşı başında doktoru Aylin Cesur, Hikmet Çetin, İsmet Sezgin ve İlhan Kesici konuşma yaptı.

 

201506190929_sevket

 

Aylin Cesur konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

 

Kesici konuşmasının sonunda Süleyman Demirel’in naaşı başında dua ettirdi, tekbir getirdi. Vatandaşlar ise tekbire eşlik etti.

 

 

  1. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Ankara’daki ilk tören, Güniz Sokak’taki evinin önünde yapıldı.. İkinci tören ise yıllarca görev yaptığı Meclis’te yapıldı.

 

 

SON KEZ EVİNİN ÖNÜNDE

 

Demirel’in cenazesi bugün saat 07.45’te hastaneden alındı. İlk tören Güniz Sokak’taki evinin önünde saat 08.00’de başladı. Güniz Sokak’taki tören için bazı yollar kapatıldı. Yakınları ve sevenleri Güniz Sokak’a koştu. 45 dakikalık bu törenin ardından, cenaze yıllarca görev yaptığı TBMM’ye götürüldü.  TBMM’de yapılan törenin ardından Kocatepe Camii’nde Demirel için cenaze namazı kılındı.

 

30005862

 

TBMM’DEKİ TÖRENDE ERDOĞAN KONUŞTU

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirel’in cenazesinde konuştu:İslamköy’den çıktığını hiç unutmadı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada ”İslamköy’den çıktığını hiç unutmadı, aksine hep gururla ifade etti” dedi.

Erdoğan, törendeki konuşmasında şunları söyledi:

Başta ailesi olmak üzere herkese baş sağlığı diliyorum
Rahmetli Demirel yarım asır boyunca devlet kademesinin her bölümünde hizmet vermiştir
Canlı bir tarihti. Yer yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler. Demirel kendine has tarzı olan bir devlet adamıydı. Isparta’dan, İslamköy’den çıktığını hiç unutmadı, aksine hep gururla ifade etti.
Milletle güçlü bir bağıydı bu… Bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız gerekiyor. Demirel işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan bir isimdi.
İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek bir vecibedir.
Ülke için gittiğim bir çok yerde hizmetlerinin hizmetine rastladığımı birisimdir.
Güniz Sokak’taki evi bundan sonraki nesillere onu yaşatan eserler olacaktır. Belgeleriyle adete arşiv olmuş Güniz Sokak’ta bundan sonra gençliğin hizmetine sunulacak bir gelecek herkese yol açıcı olacaktır
Bir kez daha ailesinin ve ülkemizin başı sağ olsun diyorum

 

Demirel’in naaşı saat 09:00 sıralarında da devlet töreni için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) götürüldü.

 

30005851

 

Meclis’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de aralarında olduğu isimler var.

 

  1. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı nedeniyle Ankara’da yapılacak cenaze törenine 9 ülkeden devlet yetkilisi katılıyor.

 

KKTC’den Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bulunduğu törene şu isimler de katılıyor: Hırvatistan Eski Başbakan Yardımcısı ve Eski Dışişleri Bakanı Mate Granic, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım-Tatar Meclisi Eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Nahçivan Başbakanı Alovsat Bakşıyev, Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Georghe Ciamba, Gürcistan Mülteciler ve Yerleşim Bakanı Sozar Subari.

 

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nü temsilen de Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Baytekin törende.

 

copyright_aabadoluajansi_2015_20150619111834

 

Demirel’in naaşı Meclis’ten top arabasına konularak vatandaşların korteji eşliğinde Kocatepe Camisi’ne götürüldü. Burada cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı. Demirel’in naaşı memleketi Isparta’ya götürülüyor ve cumartesi günü burada defnedilecek.

 

91 yaşındaki 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çarşamba günü vefat etmişti. Ölüm nedeni solunum yolu enfeksiyonu, böbrek ve kalp yetmezliği olarak açıklanmıştı.

 

445590


Yazan - 19 Haziran 2015. Kategori MANŞET, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x