Suriye İlişkileri Mısır’a İhracatımızı Engelliyor


Suriye ile ilgili devam eden ilişkilerdeki soğukluk,Mısır’a yapılacak ihracatımızı da olumsuz olarak etkiliyor.

Türkiye’nin aldığı önlemlere karşılık veren Suriye, sınır kapılarını Türk ihracatçılara kapattığını açıklayınca Mısır’a yapılacak olan ihracatın da önü kesilmiş oldu.Suriye sınırının kapamasının alternatifi olarak gösterilen Irak-Ürdün hattının da uzak olması maliyet açısından engel teşkil ediyor.

Enver Sedat’ın El-Cihad örgütü tarafından öldürülmesinden sekiz gün sonra, 14 Ekim 1981’de, Hüsnü Mübarek’in Devlet Başkanlığına atanmasının ardından tam 30 yıl geçmesinin ardından halk tarafından devrilmesinden sonra kurulan hükümette Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir meydanında güvenlik güçleri ile göstericileri arasındaki çatışmaların ardından hükümetin askeri yönetime istifasına sunduğu belirtildi.Mısır’ın resmi Nil televizyonun haberine göre, Mısır Bakanlar Kurulu sözcüsü Muhammed Hicazi, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan İsam Şeref’in, siyasi sorumluluk ve ülkenin içinden geçtiği durum karşısında kabinenin istifasına dair dilekçeyi Yüksek Askeri Konsey’e sunduğunu belirtti.

MISIR İHRACATINA YENİ HÜKÜMET KARAR VERECEK

Başta kanatlı sektörün yapacağı ihracatın çalışmalarına hız verilmişken, Hüsnü Mübarek’ten sonra kurulan Mısır Hükümetininin istifası üzerine ortaya çıkan belirsizliğin ne zaman çözüleceği bilinmiyor.

İki yıl Mısır’a etlik civciv ihracatı yaptıktan sonra,Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra kurulan hükümetten randevu bekleyen EGE-TAV A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Natan Hayım bu konuda şu bilgiyi verdi “Bundan önce iki yıla yakın bir süre Mısır’a etlik civciv ihracatımız devam etti.Anlaşma yenileceğimiz bir sırada Hüsnü Mübarek hükümeti devrilerek yeni hükümet kuruldu.Yeni hükümet ile randevu beklerken olaylar devam  etti ve bu hükümette istifa etti.Olayların rayına oturmasını bekliyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Ücret ve komisyonda yeni dönem

3 milyon civciv ihracatımız devam ediyor

Kargo uçakları ile 3 milyon etlik civcivin, Azerbaycan, Gürcistan, Irak ve Suudi Arabistan’a devam ettiğini söyleyen Natan Hayım “Mısır’a da yeni hükümetin kurulması ile eskisi gibi civciv ihracatına devam edeceğiz”dedi..

Suriye’den Türkiye’ye misilleme

Suriye hükümeti, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması kapsamındaki tüm çalışmaları askıya aldı.

Suriye hükümetinin Türkiye ile serbest ticaret anlaşması kapsamındaki tüm çalışmaları askıya aldığı bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı Sana, Suriye hükümeti yetkililerine dayanarak, Türkiye’nin açıkladığı yaptırım kararlarına cevaben, Suriye hükümetinin iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması kapsamındaki tüm çalışmaları askıya aldığını duyurdu.

Ajans, Suriye hükümetinin yaptırımlara karşılık, Türkiye ile ilgili başka kararları da değerlendirdiğini belirtti.


2 Aralık 2011. 17:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x