Suriye için Rusya ile Türkiye arasındaki yaklaşım Akkuyu projesini etkilemeyecek


IV Международный форум "АТОМЭКСПО 2013"Rusya ile Türkiye’nin Suriye konusunda yaklaşımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesinin hayata geçirilmesini etkilemeyecek. Açıklamayı Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko gazetecilere yaptı.

 
Rus devlet şirketinin başkanı, “Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Rusya ve Türkiye’nin Suriye politikaları arasında fark olup olmaması Türkiye’de nükleer santral yapımını hiçbir şekilde engellemeyeceğine dair kamuoyuna bir açıklama yaptı. Ben de aynı açıklamayı yapabilirim.” dedi.

 
Kiriyenko, “Bunlar stratejik ortaklık projeleri. Yapımı yedi yıl sürecek olan NGS, 60 ile 80 yıl arasında işletilecek. Bu sürelerde daha çok fikir ayrılıkları çıkacak. Ancak stratejik projeler bu tür olaylardan hiçbir şekilde etkilenmemeli.” dedi.

 
Daha önce de bildirilmiş olduğu üzere Akkuyu NGS’nin yapımına 2016 yılında başlanacak. Rosatom şirketi Akkuyu projesinde hisse çoğunluğuna sahip. Projenin maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar olarak değerlendiriliyor.

© The Voice of Russia


Yazan - 17 Eylül 2013. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x