Suriye Sınır Kapısını Kapattı


Türkiye’ye açılan Bab-Al Hawa Sınır Kapısı giriş ve çıkışa kapatıldı.

 

 

Devam eden çatışmalar sebebiyle Suriye, Türkiye’ye açılan Bab-Al Hawa sınır kapısını tek taraflı olarak giriş ve çıkışa kapattı.   Bab-Al Hawa Sınır Kapısı, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısının karşısında bulunuyor.

 

Suriye’nin Bab-Al Hawa sınır kapısı başta olmak üzere Sarmade, Babıska ve Terip köylerinde muhaliflerle ordu arasında çıkan çatışmalar sabaha kadar sürdü.

 

Suriye’den yükselen silah sesleri, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı sınır köylerinden duyuldu.   Bab-Al Hawa sınır kapısı devam eden çatışmalar sebebiyle Suriye tarafından giriş ve çıkışa kapatıldı.

 

“Özgür Suriye” sınırı!

 

Türkiye sınırındaki karakolu muhalifler ele geçirdi. Suriye tarafından Türk bayrağı sallandı

 

Suriye’de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Gaziantep’in Karkamış ile sınır olan Cerablus Sınır Kapısı’nda karakol kurarak kendi bayraklarını asan muhalifler, “Cerablus bizim” diye sevinç çığlıkları attı.

 

Karkamış Gümrük Kapısı’ndan Suriye’ye giriş – çıkışlar tamamen dururken, kapının Suriye tarafında karakol kuran muhalifler, Türk bayrağı ile yeşil, beyaz, siyah renkli, üzerinde üç yıldız bulunan, ‘Freedom – Azadi – Özgürlük’ yazılı bayrak astı. Bazıları kalaşnikoflu muhalifler, kapıya 2 kilometre uzaklıktaki Mumuç ve Cerablus İlçesi ile Keklice ve Tilşır Köyü’nün kendi kontrollerinde olduğunu söyledi. Muhalifler kendilerini görüntüleyen DHA muhabirlerine el salladı. Muhalifler, hafta başında bölgede başlayan ve aralıklarla süren çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve bunlardan bir bölümünün Türkiye’ye getirildiğini, bazıların da Cerablus’ta tedavi edildiğini vurguladı.

DİĞER HABERLER
Vergilerle sanayiciyi yıldırmayın

 

Sınırın Türkiye tarafında görevli askerler ise tel örgülere yaklaşanları bölgenin askeri bölge olması nedeniyle uzaklaşılması konusunda uyardı.DHA

 

 

Suriyeli sığınmacılara ‘harçlık’

 

Türkiye’de kalan Suriyelilere belli bir ücret ödenmesine ilişkin çalışma yapılacak.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki çadır kentte kalan Suriyelileri ziyaret etti.

 

Gedikli, Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki çadır kentte misafir edilen Suriyelilerle iftar yaptıktan sonra karayoluyla geldiği Ceylanpınar ilçesinde de çadır kentte kalan Suriyelilerle görüştü.

 

Kendilerine daha fazla hizmet edebilmek için gayret gösterdiklerini ifade eden Gedikli, konuşmasının ardından kampta kalan Suriyelilerin, sorun ve taleplerini dinledi ve yetkililerden bilgi aldı.

 

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in, ”Türkiye’de kalan Suriyelilere belli bir ücret ödenmesine ilişkin konunun gündemde olduğunu” söylediğini aktaran Gedikli, şöyle devam etti:

 

”Bu durumu Ankara’ya döndüğümüzde kararlaştıracağız. Tabi bu harçlık şeklinde düşünülen bir ödeme. Sayın Valimiz’in de hatırlatmasıyla Ankara’ya döndüğümüzde onun da bir değerlendirmesini yapacağız. Sayın Valimiz’in gündeme getirmiş olduğu bir konu, böyle bir konunun görüşüldüğünü de kendileri ifade ettiler. Gelen insanlar içinde eğitimli ve vasıflı insanlar olduğunu gördük. Mesela inşaat mühendisleri vardı. Onları tabi geçici olmak kaydıyla belli işlerde değerlendirilmesi ve istihdamıyla ilgili bir çalışmanın da yürütüldüğünü ifade ettiler. Böyle bir şey de söz konusu olabilir. Onu da tabi değerlendirmesini ayrıca yaparız.”

DİĞER HABERLER
10 Adımda İhracat

21 Temmuz 2012. 16:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x