Suriye sınırında keçi kavgası…


Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin’in ”Suriye’deki olaylar sonrasında, günde ortalama bin keçi kaçak yollarla Türkiye’ye getiriliyor” açıklamasının abartılı ve iddialı olduğunu söyledi.

Hamurcu, yaptığı açıklamada, son yıllarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerinin kaçak hayvan girişlerinin önüne geçmek için kolluk kuvvetleriyle koordineli çalıştıklarını belirterek, kendilerinin de teknik konularda çalışmalara destek verdiğini ve bunun da caydırıcı olduğunu ifade etti.

TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin’in ”Suriye’deki olaylar sonrasında, günde ortalama bin keçi kaçak yollarla Türkiye’ye getiriliyor” açıklamasına katılmadıklarını belirten Hamurcu, şöyle konuştu:

”Zaman zaman Suriye’den kaçak hayvan girişlerinin olduğu duyumları alıyoruz ama günde bin keçinin girdiği abartılı ve iddialı bir açıklama. Hatay’da şu andaki keçi varlığı 35-40 bin arasında. Bu zaten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kayıtlarında mevcut. Ayrıca sınırda kaçak getirilen ve yakalanan hayvanlar yedi emine teslim ediliyor. Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan sevk raporu olmadan zaten başka illere gitmesi mümkün değil. İbrahim Yetkin’i teyit edecek bir durum yok gibi.”

Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak da Antakya’da keçi etinin çok fazla tercih edilmediğini belirterek, ”Açıklama asker, polis ve gümrük muhafaza memurlarını zan altında bırakır. Hassas günlerde bu gibi açıklamalara dikkat etmek gerekir” dedi. Ak, şöyle devam etti:

”TZD Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye’ye günde bin tane keçinin kaçak yollarla girdiğini iddia etmiş ve bunun büyük bölümünün Hatay’dan olduğunu söylemiş. Hatay halkı keçi eti yemez. Onlar için makbul değildir. Ayrıca, mezbahanede günde 5 keçi bile kesilmez. Keçi ve diğer hayvanlar kuş değil ki uçsun. Bu açıklamayla güvenlik ekipleri de yok sayılmıştır.”

Ak ayrıca, yakalanan kaçak hayvanların veteriner kontrolünün ardından Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün açtığı ihalelerle kasaplara satıldığını belirterek, keçi satışlarına rastlamadıklarını söyledi./aa

 


Yazan - 13 Ağustos 2011. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x