Suriyeli cerrah İzmir’de öğretmenlik yapıyor


20161026_2_19770201_15386853_web

 

Suriye’de kalp ve damar cerrahisi alanında uzmanlık eğitimi aldıktan sonra iç savaştan kaçarak İzmir’e gelen Zaher Battah, Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı merkezde öğretmen oldu.

 

İZMİR- Suriye’de kalp ve damar cerrahisi alanında uzmanlık eğitimi aldıktan sonra iç savaştan kaçarak İzmir’e gelen ve bir tekstil atölyesinde “makineci” olarak çalışmaya başlayan Zaher Battah, eşi, otizmli oğlu ve doğacak bebeğine iyi bir yaşam sunabilmek adına terziliği bırakarak, Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı merkezde öğretmen oldu.

 

İç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalarak önce Lübnan’a, ardından Türkiye’ye sığınan ve mesleğini sürdürme şansı bulamayınca ailesinin geçimi için İzmir’de terzilik yapan 35 yaşındaki Suriyeli doktor Zaher Battah, terziliği bırakarak yeni bir işe başladı.

 

Zaher Battah, İzmir’deki Suriyelilerin katıldığı sosyal medyadaki bir grupta, geçici eğitim merkezinde görev yapmak üzere Arapça bilen üniversite mezunlarının arandığı ilanı üzerine kuruma başvurduğunu, bir süre eğitim aldıktan sonra Hacı Nuri Sevil Suriyeli Çocuklar Geçici Eğitim Merkezi’nde eğitici olarak çalışmaya başladığını anlattı.

 

-Herkezin gönüllü doktoru

 

 

Kendisi gibi ülkesini terk etmek zorunda kalan ve yeni bir hayat kuran Suriyeli ailelerin çocuklarına bilgilerini aktaran Battah, onların daha iyi bir gelecek kurmasına yardım etmeye çalıştığını, günde 4 saat matematik, fen bilgisi ve İngilizce derslerine girdiğini belirtti.

 

Zaher Battah, “Oğlumun kimseye bağımlı olmadan temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmesi için eğitime ihtiyacı var. Bu kurumlarda eğitimin saatlik ücreti çok yüksek. Mesleğimi yapabilmek amacıyla çalışma izni almak için diplomamla Sağlık Bakanlığına başvurdum. Ancak doktorluk yapabilir ve daha çok para kazanabilirsem oğluma gerekli eğitimi aldırabilirim.” dedi.

 

Merkezde ayrıca gönüllü doktorluk da yapan Battah, düşerek yaralanma gibi basit olaylarda ilk müdahaleyi yaptığını, çocukların sağlık durumunu da takip ettiğini kaydetti. (AA)


Yazan - 26 Ekim 2016. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x