Suriye’ye Alternatif Güzergahlar Devreye Giriyor


Suriye güzergahının fazla güvenli olmaması nedeniyle Ortadoğu’ya yapılacak taşımacılık için yeni rotalar devreye sokuldu.

Dışişleri Bakanlığı Suriye’deki olayların ardından, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın güvenli olmadığına dair 3 kez uyarıda bulunmuştu. Ekonomi Bakanlığı da kolları sıvadı, alternatif güzergahları devreye soktu.Mersin-İskenderiye Ro-Ro seferleri başlatılıyor, Ürdün ve Suudi Arabistan taşımaları için de farklı limanlar belirlendi.

Alternatif Güzergahlar Tamam

Suriye üzerinden Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yapılan yük taşımacılığının ve taşıma işini yapan esnafın ve şirketlerin mağdur olmasını önlemek için alternatif güzergahlar belirlendi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Ro-Ro gemilerinin Mısır seferlerine başlamalarına ilişkin düzenlemelerin tamamlandığını belirtti.

Böylece Ro-Ro gemileri ile Mısır’a gelecek Türk TIR’larının buradan Körfez ülkelerine geçişlerinin başlatılmasının da önü açılmış olacak. Ayrıca, Ürdün taşımaları için Nuweiba-Süveyş Körfezi, Suudi Arabistan taşımaları için de Safaga-Kızıldeniz limanları kullanılabilecek.

Suriye’nin 100 Milyon Dolar Kaybı Olacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, alternatif güzergahların devreye sokulmasıyla birlikte Suriye’nin taşımacılıktan elde ettiği gelir kaybının 100 milyon doların üzerinde olacağını vurguladı


Yazan - 16 Aralık 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x