Suriye’ye ihracat durdu,Irak pazarı için uyarılar


bulent-aymen-B

 

Suriye ye ihracat durdu,Irak pazarı için uyarılar

AKİB Başkanı Bülent Aymen, Mısır ve Suriye’de yaşanan gerilemenin sektör ihracatını kestiğini söyledi.

 
Sektör, toplam ihracatta yüksek oranlı ihracat artışı başarısı yakalarken, çatışmaların ve gösterilerin kesintisiz bir biçimde sürdüğü Mısır ve Suriye’de geriledi.

 

Akdeniz İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Bülent Aymen, Mısır ve Suriye’de yaşanan gerilemenin sektör genel ihracatının artış hızını kestiğini söyledi.

 

Türkiye, Temmuz ayını yüksek oranlı ihracat artışı ile kapadı. Bazı sektörlerin ihracat artışı yüzde 20’nin de üzerine çıktı. Temmuz’u yüksek artış hızı ile kapatan sektörlerin başında ağaç ve orman ürünleri geldi.

 

Ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatı; Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21.8 artış göstererek aylık bazda 391 milyon dolara yükseldi. Ancak sektör, bölge ülkelerindeki çatışmalardan ve kesintisiz bir biçimde süren gösterilerden olumsuz etkilendi.

 

Toplamda yüzde 21.8 artan ağaç ve orman ürünleri ihracatı, Esad ve Sisi’nin ülkesinde düşüş gösterdi.

 

 

Mısır’a ihracatta büyük düşüş

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Başkanı Bülent Aymen, “sektörümüzün Mısır’a yaptığı Türkiye geneli ihracat, değer bazında yüzde 21,7 düştü. Sadece Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) kaydıyla gerçekleşen ihracat ise yüzde 58,8 azaldı” dedi.

 

Aymen’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’den Mısır’a yapılan ağaç ve orman ürünleri ihracatı geçen yılın Temmuz ayında 9 milyon 29,6 bin dolar iken, bu yılın Temmuz ayında 7 milyon 66,6 bin dolara geriledi.

 

AKİB kayıtlarıyla Akdeniz bölgesinden Mısır’a yapılan ihracat ise aynı dönem itibariyle 891 bin 886 dolardan yüzde 58,8 düşüşle 367 bin 85 dolara indi.

 

Sektörün Mısır’a ihracatındaki gerilemenin kaynakları üzerinde duran Bülent Aymen şöyle konuştu:
“Mısır’a ro-ro seferlerinin durması, Mısır’ın Türk vatandaşlarına getirdiği vize kolaylığı uygulamasını iptal etmesi ve daha da kötüsü Mısır Sanayiciler Federasyonu’nun Türkiye ile 27 işbirliği anlaşmasının dondurulması çağrısında bulunduğu gibi iddialar, ihracatımızın önünde engel olmuştur.”

 

Irak pazarı için de uyarılar

 

Hedef ülkelerin başında gelen ve sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke olan Irak’a ihracatın Temmuz ayında yüzde 17,5 artış gösterdiğini kaydeden Bülent Aymen, Mısır ve Suriye pazarına göre olumlu sonuçlar aldıkları Irak pazarıyla ilgili “pazarı kaybetme” tehlikesine işaret etti.
Irak pazarı konusunda Türk firmalarını uyaran Aymen, Irak’ın 1 Temmuz 2013’ten 1 Ekim 2013’e ertelediği “Sevk Öncesi İnceleme” uygulamasına bazı ürünleri de dahil edeceğine dikkat çekti.

Firmaların bu konuda dikkatli olmasını isteyen Aymen, Irak pazarında kısa süreli de olsa doğacak bir boşluğun rakip ülkelere şans yaratacağını ve uzun vadeli kayıplara sebep olabileceğini söyledi.


Yazan - 2 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x