Sürü Sahipleri Üniversiteli Oluyor


Küçükbaş hayvan üreticileri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi ve Köşebucak Tarım Şirketi işbirliğinde gerçekleştirilen “Sürü Sahipleri Üniversiteli Oluyor” programı kapsamında üniversitede eğitim alıyor.

ÇANAKKALE Küçükbaş hayvan üreticileri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi ve Köşebucak Tarım Şirketi işbirliğinde gerçekleştirilen “Sürü Sahipleri Üniversiteli Oluyor” programı kapsamında üniversitede eğitim alıyor.

İl merkezi ve ilçelerden gelen üreticiler, program kapsamında Ziraat Fakültesi Seminer Salonunda, Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’ın sunumu izliyor ve merak ettikleri konular hakkında öğretim üyelerine sorular soruyor. Üreticiler, daha sonra, üniversiteye ait, Sarıcaeli köyünde bulunan Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi’ndeki (TETAM) Keçicilik Biriminde yapılan uygulamaları görme fırsatı buluyor.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, üreticilere üniversitenin tanıtılması, neler yapıldığının gösterilmesi ve sorunları hakkında sohbet etmeye yönelik hazı rlanan programın Köşebucak Tarımsal Danışmanlık şirketinin talebi doğrultusunda oluşturulduğunu söyledi.

Savaş, amaçlarının çiftçilerin köylerinden çıkarak, tarımla ilgili yerlere rahatlıkla girip çıkabilmelerini sağlamak ve bu anlamda başvuruda bulunabilecekleri yerleri onlara tanıtmak olduğunu belirterek, “Üreticilere çiftliğimizde uygulamaları nasıl yaptığımızı birebir gösteriyoruz. Sorunlar ı üzerine sohbet ediyoruz ve sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Av yasağı sona eriyor

Programa toplam 180 üreticinin katıldığını ve ocak ayı sonuna kadar her hafta 2 gruba 1’er gün eğitim verileceğini ifade eden Savaş, şöyle konuştu:
“Ay sonuna kadar eğitimler tamamlanacak. Verdiğimiz eğitimlerde bizim sahaya indiğimiz zaman gördüğümüz aksaklıkları ve bunların nasıl düzeltilebileceğini anlatıyoruz. Bunların haricinde üreticilere ait özel sorunları tartışıyoruz. Her gruba 1 gün ayırıyoruz. Haftada 2 gün bu işi yapıyoruz. Bundan sonra da Köşebucak Tarımsal Danışmanlık Şirketi vasıtası yla, bizde üretilen bilgiler, üreticilere iletilecek. Bundan sonra da sanırım bizler danışmanları eğiteceğiz ve bu sohbet toplantılarını danışmanlarla yapaca ğız. Onlar da gidip bunları üreticilerle paylaşacaklar.”

Köşebucak Tarımsal Danışmanlık Şirketi ortaklarından Musa Uzun ise, yeni bir eğitim modeli olan tarımsal danışmanlık sisteminin firmaları tarafından bu yıl uygulamaya konulduğunu söyledi.

Uzun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yetki aldıklarını ve çalışmayı birlikte yürüttüklerini belirterek, “Çanakkale Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin bize tavsiye ettiği ve kapsama giren çiftçilerle sözleşme imzaladık. Bunları eğitim sorumluluğumuz var. Bu eğitim de sorumluluğumuzun bir parçasıdı r. Üreticilere yönelik bu tür etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Üreticilerin yüzde 80’inin eğitime katıldıklarını ve eğ itim programını geliştirmeyi düşündüklerini vurgulayan Uzun, şunları kaydetti:
“Fakültemiz de buna sıcak bakıyor. Araştırma enstitüleri ve üniversiteler bilginin üretildiği yerler. Mutlaka bu bilginin üretime ve araziye yansıması gerekiyor. Biz, bu arada iyi bir köprü olmaya çalışıyoruz. Amacım ız üretilen bilginin üretime ve araziye yansımasında etkili olmaktır. Çiftçilerimizde buna büyük ilgi gösteriyor. Üniversitede olmak çok güzel. Eğitime katılan üreticilerimize katılım belgesi veriyoruz. Üniversiteli olmak belki burada sembolik, ama üreticilerin üniversiteyi tanıyor olmaları ve hocalarla sohbet edebiliyor olmaları şartlar gereği bu ortamı yakalayamamış kişiler için değişik bir anı olarak hayatlarına ekleniyor.”

DİĞER HABERLER
Yumurta Yiyerek Yazı Sağlıklı Karşılayın

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Üvecik köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Süleyman Atilla Aşık da, eğitim programına katılmaktan ötürü memnun olduklarını belirterek, “Üniversitede bize eğitim verdiler ve yönlendirdiler. Burada eksikliklerimizi gördük. Bundan sonra daha bilinçli bir şekilde üretimimize devam edeceğiz” diye konuştu.(aa)


7 Ocak 2011. 23:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x