Susuz Niyagara Şelalesi Gördünüz mü?


41 yıl geçmesi gerekti, ama muazzam Niagara Şelaleri’nin çorak bir uçuruma dönüştüğü halinin fotoğrafları nihayet ortaya çıktı.
 
41 yıl geçmesi gerekti, ama muazzam Niagara Şelaleri’nin çorak bir uçuruma dönüştüğü halinin fotoğrafları nihayet ortaya çıktı. Çarpıcı fotoğraflarda Kuzey Amerika’nın en güçlü ve milyonlarca turisti çeken şelalesinin neredeyse çöle dönüştüğü görülüyor.

Gazeteport’un haberine göre,Haziran 1969’da ABD’li mühendisler Niagara Nehri’nin akışını birkaç ay boyunca şelalenin Amerikan tarafından ters yöne çevirmişti. Planları, şelalenin tabanındaki büyük miktardaki gevşek kayaları çıkarmaktı, bu fikirden o yıl kasım ayında yüksek maliyetler nedeniyle vazgeçtiler. Bu dönemde, nehir yatağını incelediler ve mekanik eklemeler yaptılar ve erozyonuz geciktirmek için birtakım önlemler aldılar.

ABD askeri mühendislerinden oluşan ekip, Kasım 1969’da geçici barajlarını havaya uçurdu ve dakikada 170 bin metreküp su, yeniden tüm görkemiyle aşağıya dökülmeye başladı. 40 yıldan fazla bir zaman sonra, Niagara’nın hiç görülmemiş fotoğrafları Connecticut’ta yaşayan Russ Glasson tarafından ortaya çıkarıldı. Fotoğraflar yıllardır ayakkabı kutusunun içinde eşinin ailesinin garajında duruyordu.

Glasson, “Eşimin ailesi bu fotoğrafları haziran ve kasım arasındaki altı aylık dönemde, ordu şelaleyi daha sağlıklı hale getirmek üzere çalıştığı sırada çekmiş” diyor. 1931 ve 1954’teki heyelanlar, tabanda büyük miktarda kaya birikmişti. Çalışmalar da bu kayaların temizlenmesi ve jeolojik testler yapılması için gerçekleştirilmişti.(USASABAH)

DİĞER HABERLER
İstanbul yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına girdi

17 Aralık 2010. 12:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x