Süt 6 Ay Daha 80 Kuruş


Ulusal Süt Konseyi’nin iki günlük toplantısından çıkan haber üreticinin umudunu kırdı…

Sanayici temsilcileri, Süt Üreticileri Birliği, Haykop, Damızlık Birlikleri gibi sivil toplum örgütleri, merkez birliği temsilcileri, Tarım Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Ulusal Süt Konseyi’nin iki günlük toplantısından üreticinin beklediği haber gelmedi. Süt fiyatlarının da masaya yatırıldığı temaslarda litre başına 80 Kuruş olan süt fiyatları önümüzdeki 6 aylık dönem için yine aynı. Konseyden çıkan haber üreticinin umudunu kırdı.

Hudud Gazetesine bir demeç veren Edirne Merkez İlçe Süt Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, “Üretici ayakta kalmak için direniyor” diyerek, konseyden umdukları sonucun çıkmadığını söyledi.

SÜTÜB Başkanı Suiçmez, 26 – 27 Aralık tarihlerinde Ankara’da Ulusal Süt Konseyi’nin gerçekleştirdiği toplantılar neticesinde, önümüzdeki Ocak – Haziran dönemini kapsayan 6 aylık dönem için süt fiyatlarının litre başına 80 Kuruş olarak belirlenmesine karar verildiğini açıkladı. Söz konusu kararı değerlendiren Suiçmez özetle şunları söyledi:

Kasım ve Aralık 2011 dönemini kapsayan son iki aylık dönem için daha önce belirlenen süt fiyatları son Ulusal Süt Konseyi’nde artış görmedi. Bu durum bizleri memnun etmemiştir. Girdi maliyetlerinin sürekli yükseldiği bu dönemde süt fiyatlarında artış olmaması üreticilerimizin mağdur olmasına yol açmaktadır. Toplantıdan umduğumuz sonuç çıkmadı. Beklentimiz, girdi maliyetlerin yükseldiği ve süt fiyatlarının artış göstermediği acil çözümler bulunması gerekmekte. Bu sorunlara çözüm üretilmediği ve üreticilerimizin kar eder duruma geçirilmediği sürece hayvancılıktan uzaklaşma devam edecektir. Bu durumda hem bölgemiz açısından hem de ülkemiz açısından ileride ciddi sorunlara yol açacaktır. Üretici ayakta kalmak için direniyor. ”

DİĞER HABERLER
İzmir'in İlk Gıda Fuarı FOODEX 2014 Başladı

Bilindiği gibi 26 – 27 Aralık tarihlerinde Ankara’da Ulusal Süt Konseyi Ankara’da toplanmış, önümüzdeki 6 aylık süt fiyatlarının yanı sıra yaşanan sorunlar da masaya yatırılmıştı.


12 Ocak 2012. 11:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x