“Süt üretimi 8 milyon tondan 18,5 milyon tona çıktı”


 

29231577

 

 

İzmir’in Ödemiş ilçesi Fuar Alanı’nda düzenlenen “Süt Bayramı”nın açılış törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, uyguladıkları doğru politikalarla net tarım hasılasını 61 milyar dolara çıkardıklarını, yıllık süt üretimini de 8 milyon tondan 18,5 milyona belirtti.

 

Bu yıl ilk kez düzenlenen”Süt Bayramı”nın açılış töreninde konuşan Bakan Eker, bölge çiftçisinin bulunduğu coğrafyanın
imkanlarını en iyi şekilde değerlendirip, süt, patates ve dış mekan süs bitkileri başta olmak üzere tarımsal üretime katkı
verdiğini söyledi.
Tarımın, kültürün her alanında izini görmenin mümkün olduğunu ve tarımı insanların karnını doyuracak iktisadi faaliyete dönüştürmek için reformlar yaptıklarını vurgulayan Bakan Eker, tarım topraklarının, miras yoluyla küçülmesinin engellenmemesi ve toplulaştırılmasının sağlanmaması durumunda, Türkiye’de 21. yüzyılda tarım yapacak arazi bulunamayacağını vurguladı.

 

Bakan Eker, tarımdaki desteklerin, hükumetleri öncesi IMF ve Dünya Bankasının tavsiyeleriyle kaldırıldığını dile getirerek şöyle devam etti: “Hayvancılık, üvey evladın da üvey evladıydı. Devletin toplam tarım desteğinin 100 lirasından sadece 4’ü hayvancılığa gidiyordu. Cumhuriyet tarihinde koyun ve keçiyi ilk kez destekleme kapsamına alan biziz. Tarımcılığa toplam desteğin yüzde 30’unu, hayvancılığa ayırıyoruz. Doğru politika, bizi hayvancılık alanında önemli noktaya getirdi. Artık damızlık gebe düve ihraç eden ülke haline, kendi geliştirdiğimiz genetik varlığı yüksek ırkları başka ülkelere ihraç eder noktaya geldik.”

 

Türkiye’de, yıllık süt üretiminin 8 milyon tondan 18,5 milyona, kırmızı et üretiminin de 421 binden 1 milyon tona çıktığına işaret eden Eker, Türkiye’nin bu noktaya, çok kısa zamanda iyileştirme ve desteklerle geldiğini ifade etti. Bakan Eker, bu yıl ödenmesi planlanan 10 milyar lira nakdi karşılıksız hibe desteğinin yüzde 64’ünün, şimdiden ödendiğini aktararak, planlı şekilde hareket edip verdikleri sözleri tuttuklarını dile getirdi. Süt üreticisinin fiyat dalgalanmasından etkilenmemesi amacıyla sanayicinin, yerli üreticiden süt alıp süt tozu yapmasını teşvik ettiklerini belirten Bakan Eker, artan süt üretimine paralel tüketimi artırmak amacıyla projeler geliştirdiklerini anlattı.

 

Bakan Eker, şöyle konuştu: “Üreticinin nasırlı elleri, öpülecek ellerdir. Biz buna değer ve önem veriyoruz. Bundan sonra da hükumetlerimizin politikası, üreticiden yana olmaya devam edecek. Tarım ve hayvancılıkta işimizin aynası şu; işi devraldığımızda tüm Türkiye üreticisinin toplam net tarım hasılası 23 milyar dolardı, dünyada 12, Avrupa’da 4’üncüydük.
Uyguladığımız doğru politikalarla net tarım hasılasını 61 milyar dolara çıkardık ve Türkiye, artık Avrupa’nın birincisi, dünyanın da 7’ncisi. Türkiye’nin gıda güvenliği problemi yok. Siz çalışmaya devam edin, biz sizi desteklemeye devam edelim.”
İzmir’de 46 bin kayıtlı çiftçi bulunduğunu belirten Bakan Eker, kendi dönemlerinde, bu çiftçilere 2,1 milyar lira nakdi
karşılıksız hibe desteği verdiklerini kaydetti. Bakan Eker, destekleri çok iyi değerlendirdiğini ifade ettiği İzmir çiftçisinin, 12 yılda elde ettiği tarımsal hasılayı 2,3 milyardan 8,2 milyar liraya çıkardığını, ayrıca İzmir’in tarımsal ihracatının da yaklaşık 3 kat arttığını anlattı.

 

Kadın çiftçi olmanın önemine değinen Bakan Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün “İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü Projesi” kapsamında Diyarbakır’dan gelen kadın çiftçilerin “Süt Bayramı”na katılmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

 

 

Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Ayrı​ca, törene eşi Yasemin Eker ile katılan Bakan Eker’e, 23 metre 23 santim uzunluğunda örgü peynirin de aralarında bulunduğu hediyeler verildi.
 

Koyun ve keçi sütü kullanılarak üretilen peynirin, “dünyanın en uzun örgü peyniri” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alması amacıyla başvuruda bulunulacağı bildirildi.

 

 

 

 

 

29231575

 

 

KADINLAR BAKANIN ÖNÜNDE KEÇİ SAĞDI

 

Bakan Eker, konuşmasının ardından sahnede kurulan sağım alanında Saanen Keçileri’nin sağan kadınları izledi. Sağım yarışmasında dereceye giren kadınlara ödüllerini Bakan Eker verdi. ‘Süt Bayramı’nda Cemile Kırcı, ‘Süt Sultanı’, Baki Varol ise ‘Süt Efesi’ seçildi. Ayrıca Bakan Eker’e 23 metre uzunluğunda örgü peyniri ve Saanen Keçisi hediye edildi.

29231578

 

 

Ödemiş Fuar Alanında gerçekleştirilen etkinlik süt sektörünün üreticisiyle tüketicisini buluşturmayı amaçladı.

 

 

11245800_10205543498338294_4000637660565548586_n

 

 

Çeşitli panel ve yarışmaların yer aldığı Süt Bayramına sektörün üreticileri, sektöre hizmet eden ekipman firmaları ve tüketiciler katılım sağladı. Veteriner Hekimlerin de ilgi gösterdiği etkinlikler arasında Odamız adına “Hayvan beslenmesi, bakımı ve refahına ilişkin pratik bilgiler” konulu sunum da yer aldı.

 

S. Tahir YAVUZ tarafından yapılan sunum yetiştiriciler tarafından beğeni ile izlendi.

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu


Yazan - 10 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x