Süt Fabrikası İnek İlgi Odağı Oldu!


DENİZLİ Acıpayam’daki Şampiyon adlı inek, günlük süt veriminde dünya rekorlarını alt üst etti

Doğum yaptığı ilk hafta hergün 84 litre süt veren Şampiyon, şu anda da 70 litre ile dünyada en çok süt veren ineklerden biri. İlk yıl 13.5 ton süt vererek 10 bin lira civarında gelir sağlayan Şampiyon’un benzerleri günlük 27-28 litre süt veriyor

Besi ve süt hayvancılığına 80 milyon dolar yatırım yapan Ethem Sancak’ın Acıpayam çiftliğindeki Şampiyon adlı inek günlük süt verimiyle rekorları alt üst etti. 670 kilogram ağırlığında olan 54 aylık Holstein cinsi inek, ilk doğum yaptığı hafta hergün 84 litre süt vererek dünya literatürüne girdi. Şu anda da günlük 70 litre süt verimliliğiyle dünyadaki ilk 15 inek arasında. Şampiyon’un yaşadığı çiftlikteki ineklerin günlük ortalama süt verimi 34.5 litre, normal ineklerin günlük süt verimi ise 27-28 litre civarında. Rekortmen ineği ‘Şampiyon’ olarak adlandırdıklarını söyleyen Hedeftar Tarım Danışmanlık Genel Müdürü Burcu Oğuz, Şampiyon’a yüksek verimlilik bölümünde baktıklarını söyledi.

Dünyada Şampiyon gibi verimli ineklerin nadir görüldüğünü kaydeden Oğuz, “Şampiyon bu alanda dünyada ilk inek değil ama şu anda ilk 15 inekten biri” diye konuştu. Şampiyon’un 3 doğum yaptığını, ilk doğumdan sonra bir hafta boyunca günde 84 litre süt verdiğini anlatan Oğuz, “Şampiyon şu anda 70 litre civarında süt veriyor. İlk yıl bize 13.5 ton süt verdi” dedi.

DİĞER HABERLER
Kütahya'da Şap Alarmı İlan Edildi

Bu arada Ethem Sancak, sektöre yatırım yapmak isteyenlerin sürekli kendisine danışmasını ticarete çevirdi. Kendi yatırımlarında birlikte çalıştığı Mehmet Deniz Kirazcı ile Hedeftar Tarım Danışmanlık adlı şirketi kuran Sancak, daha ilk hafta 5 proje aldı. Hedeftar, 300 baştan 10 bin başa kadar büyüklükte besi ve süt çiftliğini anahtar teslim yapabilecek, isteyen yatırımcılara sağımcıdan genel müdüre kadar çalışan da temin edecek.
Necla DALAN/VATAN


13 Ocak 2011. 10:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x