“Süt Günü”


 

 

 

 

 

Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) 21 Mayıs’ı “Süt Günü” olarak ilan etti. Ve 21 Mayıs tüm dünyada “Süt Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

 

Süt gününün amacı; sütün, sağlıklı beslenme açısından önemine dikkat çekerek kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır. Süt, tüm memeli canlıların dünyaya geldikten sonra ilk tanıştıkları ve beden ve beyin gelişimlerinin en önemli döneminde tek başına yeterli olabilen tek besindir. Ve böyle önemli bir besin kaynağının, insan yaşamının her döneminde mutlaka beli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ne yazık ki; diğer hayvansal ürünler gibi sütün de ülkemizde kullanımı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyelerdedir.

 

 

Ülkemizde hayvancılık sektörü son 20 yıllık dönem içerisinde çok istikrarsız bir seyir izlemektedir. Bu durumdan en fazla etkilenen de süt hayvancılığıdır. Belli dönemlerde artan hayvansal ürün taleplerini karşılamak için öncelikle damızlık üretimi ve buna bağlı olarak da süt üretimi artmaktadır. Bunun sonucu oluşan arz fazlalığı ile ilgili gerekli tedbirler alınmadığından süt fiyatları düşmekte ve zarar eden yetiştirici bu defa damızlık hayvanlarını kestirmek zorunda kalmaktadır. Arkasından ithalat başlamakta ve bu kısır döngü yıllardır böyle devam etmektedir.

 

 

Ülkemiz kendine yetecek hayvansal üretimi sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Sorun yanlış hayvancılık politikalarıdır. Günübirlik ve populist politikalar yerine, “Ulusal Hayvancılık Politikası” oluşturmamız gerekir.

 

 

Hayvansal ürünler, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde alternatifi olmayan gıdalardır ve  geleceğimiz açısından stratejik öneme sahiptir. Süt, hayvansal ürün olarak beslenmemizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle hayvansal üretimimizi arttırmak ve maliyetler açısından kolay ulaşılabilir kılmak zorundayız.

 

 

Ülkemizde üretilen hayvan ve hayvansal ürünler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kontrolünde, Kodeks Alimentarus standartlarına (Uluslararası Gıda Standartları) uygun olarak üretilmektedir. Bu nedenle, Diğer hayvansal ürünlerde olduğu gibi, süt ve süt ürünlerinin tüketimini de, çeşitli gerekçelerle engelleme çabası içinde olan sözde bilim insanlarının önerilerine itibar edilmeden, sağlıklı süt, ister çiğ, ister pastörize olsun tüketilmelidir.

 

 

Bu düşüncelerle süt gününü kutluyorum.

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı

 


Yazan - 22 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x