Sütten ağzı yanana,yoğurt veya ayran


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Okul sütü, akıl küpü’ projesiyle okullarda dağıtılan sütlerin öğrencileri zehirlediği idialarına tepki gösterdi.

Eker, “Bu projeyi birilerinin provoke etmesine müsaade etmeyeceğiz. Proje devam edecek” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise hassasiyeti olan öğrencilere yoğut ya da ayran verileceğini belirtti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Okul sütü, akıl küpü’ projesinin Türkiye için önemli bir proje olduğunu ve devam edeceğini söyledi.

Bakan Eker TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Eker, 30 bin 180 okulda yaklaşık 7 milyon öğrenciye süt dağıtımı yapıldığını anımsattı. Eker, sütün çocukların gelişimi açısından önemini vurguladı. Eker, okullara süt dağıtımıyla ilgili ihaleye ehil olan firmaların katıldığını vurgulayarak şöyle dedi: ‘Öğrenciler, farklı sosyoekonomik yapıya, gelir durumuna sahip çocuklar. Farklı biyolojik özelliklerine sahip bireyler olabilir; onların bir kısmı süte, süt şekerine hassasiyeti, bir kısmının belki alerjisi olabilir. Sütlerin bozuk olma ihtimalini de gözönünde bulunduruyoruz”

 EN AĞIR CEZA VERİLECEK  

‘Siz öyle istiyorsunuz diye süt bozuk olmaz’ diyen Eker, sütlerin bozuk olduğu konusunda şüphe duydukları her ilde süt dağıtımını durdurduklarını kaydetti. Eker, ‘Sütten dolayı zehirlenme şüphesi ve tanısıyla hastanede yatan, tedavi gören çocuk yok. Şüphe duyulan sütlerle ilgili bakteriyoloji ve kimyasal analizler yapılıyor. Şüphe duyduğumuz sütlerin hepsi piyasadan çekildi. Bu projeyi birilerinin provoke etmesine müsaade etmeyeceğiz. Proje de devam edecek. Yanlış uygulama içinde olanlara en ağır cezayı vereceğiz’ dedi.

DİĞER HABERLER
TMO'dan Filistin'e gıda yardımı

Her şey kontrolümüz altında   Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda dağıtılan sütle ilgili zehirlenme belirtisiyle hastanelerde müşahede altında tutulan çocuk bulunmadığını belirterek, ‘Sütten kaynaklanan bir durum olmadığını süt içme tecrübesiyle irtibatlı bir gelişme olduğunu ifade edebilirim’ dedi. Dinçer, Londra 2012 Olimpiyatlarında Türkiye adına meşale taşıyacak Şeydanur Kabasakal’ı kabulünde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Dinçer, ‘Süt dağıtmaya başladık. Çok tabii olarak süt içen çocuklarımızda karşılaşılabilecek bir vakayla karşılaştık. Sonuç olarak her şey kontrol altında. Bu hassasiyetleri doktorlarımız, hastanelerimiz gerekli değerlendirmeleri yaptılar. Bunun sonucu itibariyle bizim öngöremediğimiz başka bir problem çıkar mı sorusuna ihtiyaten cevap olsun diye de gerekli analizleri yaptırıyoruz. Biz gerekli her türlü tedbiri alacağız. Velilerimiz bize inanmalı ve güvenmeliler. Çocuklarının süt içmesinin faydasına da inanmalılar. Biz programı devam ettirip bu sorunları çözeceğiz ve sağlıklı bir şekilde yürüteceğiz diye düşünüyorum.’

Hassasiyeti olan çocuğa ayran ya da yoğurt   Zehirlenme iddiaları sorulan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, süt dağıtımının okullarda başlamasının hemen ardından Sağlık Bakanlığı olarak meseleyi çok yakından takip ettiklerini söyledi. Sağlık kuruluşlarına başvurular olduğunu hatırlatan Akdağ, şunları söyledi: ‘Hastanelerimizde bu meseleden dolayı yatan herhangi bir hasta yok. İkincisi de olaylar çocukların süt içmesini takiben hemen ilk ikinci saat içerisinde meydana gelmiştir. Bütün bunlar, bu başvuruların genel anlamda, süt hassasiyeti ya da süt şekerine karşı hassasiyet diyebileceğimiz ya da süt hazımsızlığı diyebileceğimiz bir sebeple meydana geldiği hususunda birleşiyor.” Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nca ailelere daha önce anketler gönderilerek, çocuklarda süte karşı böyle bir hassasiyet olup olmadığının sorulduğunu hatırlatan Akdağ, bunun çok ağır bir rahatsızlık olmadığını ama çocukları ve aileleri rahatsız ettiğini söyledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile bu konuyu görüştüğünü belirten Akdağ, süte karşı hassasiyeti olan çocuklara yoğurt ya da ayran verilebileceğini, üç bakanlığın bunun üzerinde çalıştığını bildirdi.

DİĞER HABERLER
Oktay Usta İş Arıyor

Aileler endişe etmesin mikrobik değil   Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, okul sütünden zehirlenme iddialarına ilişkin, ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık ve bozulma tehdidinin söz konusu olmadığını söyledi. Prof. Dr. Erol, bu durumun süt zehirlenmesi değil, laktoz intoleransına dayalı bir problem olduğunu belirterek, “Ancak bütün bunlara rağmen emin olmak için problemin görüldüğü bütün illerden örneklerimizi aldık. Bununla ilgili gerekli tetkiklerimizin bir bölümü çıktı, Ancak şu ana kadar hiçbir problem yok. Ne bozuk, ne tarihi geçmiş sütler. Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık tehdidi söz konusu değil’ dedi.Kaynak: YENİ ŞAFAK


4 Mayıs 2012. 11:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Arz
Arz
10 yıl önce

Biz çocuklarımıza hiç böyle süt içirmediğimiz için bu güne kadar hassasiyetleri olmadı. Laktoz sorunu da olmadı. Bu sütleri peynir altı suyu falanla yapıyor olmasınlar? Malum süt tozu fabrikalaını peynir altı suyunu işlemek için dönüştürdüler internette gezin bakın kaç fabrika süt tozu üretmek için kuruldu sonra ne oldu? Walking Death hikayesine döndürdünüz işi.. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sütü üreticiden alıp 7 yıldır okullara süt dağıtıyor böyle sorun yaşamadık. Sizler sanayiciden aldığınız için böyle sorunlar yaşanıyor. 200 CC’lik pastörize sütü 37 kuruşa ihalesiz alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarım Bakanımız Mehdi Eker’in Sanayici Sütünü ise 53 kuruştan içiyor. Besin değeri yüksek olan bu sütten… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x