Süt inekleri kesilirse et fiyatı yüksek oranda artar


 ANKARA – Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği(TTKKMB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, canlı hayvan ithalatıyla, yabancı çiftçilerin desteklendiğini belirterek, süt fiyatlarının seyrine bağlı olarak, et fiyatlarının yeniden yükselebileceği uyarısında bulundu.

Bedrettin Yıldırım, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2010 yılı faaliyetleriyle 2011 yılı hedeflerini önceki gün düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.Toplam bin 791 kooperatif vasıtasıyla ortaklarına geçen yıl 2 milyar 36 milyon liralık girdi satışı yaptıklarını belirten Yıldırım, 2 milyar 650 milyon liralık da kredi kullandırdıklarını bildirdi. Yıldırım bu yıl 600 milyon lirası hayvancılık sektörüne olmak üzere 3.1 milyar liralık kredi kullandırmayı planladıklarını, tahsilat oranlarını ise yüzde 95’e yükselttiklerini söyledi. Bedrettin Yıldırım bu kadar yüksek tahsilat oranını bankaların bile zor yakaladığını dile getirdi.

Yıldırım yükselen et fiyatları yüzünden canlı hayvan ithalatıyla yabancı ülkelerin çiftçilerinin desteklendiğinin altını çizen Bedrettin Yıldırım, Türkiye’de destek miktarı artınca sektörle ilgisi olmayan insanların ellerine çantayı alıp yurtdışına hayvan arayama gittiğini söyledi. Yıldırım, bu yüzden o ülkelerde fiyatın iki katına çıktığını dile getirdi.

İlk et krizinin süt fiyatlarının çok düşmesi yüzünden dişi hayvanların kesime yönlendirilmesinden kaynaklandığını hatırlatan Yıldırım, bugün de süt fiyatlarının düşme eğilimine girdiğini, aynı şeylerin yaşanmasından korktuğunu kaydetti.

DİĞER HABERLER
Rusya’da Türk Tavuğu Sesleri

Yöneticilerinin yargılanması yüzünden Kayseri Şeker’e kayyum olarak Tarım Kredi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay’ın atandığını hatırlatan Bedrettin Yıldırım, oradaki 80 bin üreticinin sıkıntı yaşamaması için çalışacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Borçlar yapılandırıldı

Tarım Kredi’nin eskiden ortaklarına 20 kişinin zincirleme kefaletiyle kredi kullandırabildiğini hatırlatan Yıldırım, bugün bu sayının 2’ye düştüğünü, hatta kefilsiz kredi kullandırma imkanlarının bile getirildiği bilgisini verdi. Torba Yasa görüşmeleri başlamadan çok önce Tarım Kredi olarak zor durumdaki ortaklarının borçlarını yeniden yapılandırdıklarını ifade eden Yıldırım, “Kendi borcu olmasa bile kefaletinden dolayı kredi kullanamayan ortaklarımızın sorunun giderilmesi için Torba Yasa Tasarısı’na  bir madde eklenmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

Dünya Bankası ‘kapatılsın’ demişti

Dünya Bankası uzmanlarının 2000’li yıllarda Tarım Kredi’nin kapatılması yönünde raporlar yazdıklarını hatırlatan Yıldırım, “İyi ki o gün o kurumun uzmanlarının anlayışını dikkate alarak bu kurumu tasfiye etmedik, bunun için mutluyuz. Türkiye’deki duruşun yerli duruş olması hem kurumlarımız hem de Türkiye açısından ciddi bir kazanım olmuştur” dedi.(Kobiden)


10 Şubat 2011. 11:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x