Süt Üreticileri İstikrarsızlıktan Rahatsız


SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yörük: “Türkiye’de fiyatlarda akşamdan sabaha artış oluyor, süt ve et fiyatlarının istikrarsızlığından rahatsızız”

 

SAKARYA  – Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, Türkiye’de süt ve et fiyatlarında akşamdan sabaha artış olduğunu belirterek, “Süt ve et fiyatlarının istikrarsızlığından rahatsızız” dedi. Yörük, süt arzında sıkıntı yaşadıklarını, bu nedenle de fiyat artışı beklediklerini söyledi.

 

Geçmiş yıllardan beri fiyatlarda istikrarsızlık yaşandığını vurgulayan Yörük, “Türkiye’de fiyatlarda akşamdan sabaha artış oluyor. Artık süt ve et fiyatlarının istikrarsızlığından rahatsızız. Artık fiyatların sürekli artıp düşmesini konuşmak istemiyoruz” diye konuştu.

 

Ülke genelinde yem tedariğinde sıkıntı yaşadıklarını ve süt arzında da azalma olduğuna işaret eden Yörük, şunları ifade etti: “Bugünlerde süt arzında problem yaşayacağız. Bu süt arzındaki azalma ve yem fiyatlarının artması nedeniyle özellikle eylül ayında fiyat artışı bekliyoruz. Tabii sütün bol olduğu dönemlerde süt fiyatlarının istikrara kavuşmasını istiyoruz. Yani sabit bir fiyat bandında izlemesi gerekiyor. Bu şekilde sektör genelinde bir düzen oluşturabiliriz. Bunun çalışmasını yapmamız gerekiyor.”

 

“Örgütlü üreticilere öncelik verilmelidir”

 

Fiyatların istikrara kavuşmasını istediklerini vurgulayan Yörük, istikrar olması halinde uzun vadeli çalışmalar yapabileceklerine dikkati çekti. Yörük, fiyatların sütün kalitesine göre belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de süt fiyatları artık yıl bazında olmalı. Sadece litre bazlı değil, protein ve yağ değerleri baz alınmalı. Sütün kalitesine göre fiyatlar belirlenmeli. Dünya genelinde böyle. Biz de Türkiye’de bu sistemi oturtmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

Fiyatlarda istikrarın sağlanması için üreticilerin örgütlenmesi gerektiğini vurgulayan Yörük, konuşmasını şöyle tamamladı: “Türkiye’de örgütlü süt üreticinin artması gerekiyor. Artık tüm bölgelerde örgütlenmenin yapılması lazım. Bu şekilde bir istikrara kavuşabiliriz. Türkiye’de artık sütün sanayi kesiminde de örgütlü üreticilere öncelik verilmelidir. Yani örgütlenmeyi teşvik etmemiz lazım. Yalnızca Güney Marmara değil, ülkemizin her yerindeki süt üreticilerini örgütlememiz gerekiyor. Bu şekilde bir düzen kurulabilir. Böylece istediğimiz düzenli sektörü kurabiliriz.”Dünya


Yazan - 9 Ağustos 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
muammer
muammer
8 yıl önce

sayın yörük akşamdan sabaha olan süt fiat artışından yakınırken nedem kendileri yörsan olarak balık esir bölgesinde sabahtan akşama ulusal süt konseyinde tüm tarafların mütabık olduğu bir fiatı düşürüp daha sonra basıda yok efendim üretici talebine göre fiatı düşürbük diyerek açıklama yapmıştır.bu yazının başlığı şu olmalıydı sanayici yükselen hammade fiatları arkasındaki süt zammından korkuyor olmalıydı . bu sektörde hangi değerlere yaslanarak ticaret yapmaya çalışılıyor utanç verici özellikle üreticilerin bukadar saf ve zekasız bir potaya koyarak yapılması gerçekten geleceğimiz ile ilgili çok açık işeretler veriyor. inşallah bir yol ayrımı vardır….

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x