Süt üreticilerinden Rekabet Kurulu’na şikayet

28 Mart 2013. 12:55

3646_420x3151Süt sektöründe rekabet kurallarına aykırı işlemler gerekçesiyle 500’den fazla üretici, Rekabet Kurulu’na başvurdu

 

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Koyuncu,  Süt Konseyi’nin gelecek 6 ay geçerli olaraksüt fiyatının belirlenmesi için toplandığını söyledi.

 

” Süt üreticilerinin, sanayiciler tarafından haksız rekabete uğratıldığını” savunan Koyuncu, bazı sanayicilerin üreticileri zarara uğrattığını söyledi.

 

Koyuncu, ”Bazı firmalarsüt alımı konusunda tatil veriyor, (yarın süt almayacağız) diyorlar. Ancak üreticilerin hayvanlarına (yarın sütünü almayacağız, üretme) deme şansı yok. Süt sektöründe rekabet kurallarına aykırı şeyler oluyor. Bunun için 500’den çok üretici Rekabet Kurulu’na başvurdu” dedi.

 

Koyuncu, Süt Konseyi’nin gelecek 6 ay geçerli olarak süt fiyatının belirlenmesi için toplandığını söyledi. Toplantıda çiğ süt fiyatına ilişkin mutabakat sağlanamadığını bildiren Koyuncu, üreticiler olarak süt-yem paritesinin 1,3 olması için teklif götürdüklerini kaydetti.

 

Koyuncu, şöyle konuştu: “Bizim için sütün fiyatının ne kadar olduğunun bir önemi yok. Dünyada süt-yem paritesi var. Bir litre süt satarak ne kadar yem alıyoruz? Olması gereken 1,5’tir ama biz 1,3 olarak belirledik. Sattığımız bir litre sütle 1,3 kilogram yem almamız gerekiyor. Bu parite ortaya konulursa ülke olarak tarım ve hayvancılık noktasında kazanımlarımızı devam ettirebiliriz. Eğer ki bunun aksine bir şey olursa, parite tutturulamazsa kazanımlarımızı kaybedebiliriz. Ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu konuda Bakanlığımızın daha hassas davranacağına inanıyorum.”


Diğer Haberler:
Irak yumurtanın vergisini artırdı, ihracatçı tedirgin
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x