Süt üreticisi endişeli


unnamed

 

 

 

 

 

Sütte üretim artışına karşın tüketimin beklentinin altında kalması üreticiyi endişelendiriyor

 

Günlük 2 bin tona yakın süt üretimiyle Türkiye’nin süt merkezi olarak gösterilen Küçükmenderes Havzası’nın en büyük kooperatiflerinden Tire Süt Kooperatifinin Başkanı Mahmut Eskiyörük, üretimin ihtiyacın çok üzerine çıktığını, sonbahar aylarında bir krizden endişe ettiklerini söyledi.

 

Son 10 yılda sağlanan devlet teşvikleriyle hayvan sayısı ve süt üretiminin hızla arttığını, üretimin rekor seviyelere ulaştığını belirten Eskiyörük, tüketimin en yüksek olması gereken temmuz ayında satışların artmamasının şaşkınlığını yaşadıklarını dile getirdi.

 

Mevcut tabloda Türkiye’de üretilen sütün ancak yüzde 60’ının tüketilebildiğini, turizm sezonunun bitmesiyle sıkıntının daha da büyüyebileceğini dile getiren Eskiyörük, şöyle konuştu:

 

“Sütte üretimi artırmak iyi ama ihtiyacın ve ihracatın üzerinde üretmek tehlikelidir. Türkiye yine o tehlike çemberine girdi. Şu anda üretim fazlamız var. İhraç etmemiz gerekiyor ama satamıyoruz çünkü dünyada süt fiyatları daha ucuz. Temmuz ayı sütün en çok talep gördüğü üretimin en düşük olduğu bir dönem olmasına rağmen ilk defa bu dönemde süte talep olmadığı bir ayı yaşıyoruz. Bu da bizi korkutuyor. Ekim ayı geldiğinde turizm sezonu da bitince büyük bir kriz yaşama endişesi başladı. 2008’de benzerini yaşamıştık. Bugünden tedbir almazsak, bu fazlalığı eritmezsek bunun bedelini çok acı öderiz. 2008’deki kriz sonrası 2010’da 3 milyar dolarlık canlı havyan ithalatı yapmak zorunda kalmıştık. Benzeri bir tabloyu tekrar görmek istemiyoruz.”

 

İhtiyaç fazlası sütün ihraç edilmesi için sanayiciye devlet desteği verilmesi gerektiğini ifade eden Eskiyörük, dünya fiyatlarıyla Türkiye fiyatlarının arasındaki farkın ihracata verilecek teşvik yoluyla kapatılması halinde stokların eriyebileceğini belirtti.

 

‘Fiyatların artmasını ithalat lobisi istiyor’

 

Stok erimezse üreticinin sıkıntı yaşayacağını dile getiren Eskiyörük, bu dönemde süt fiyatlarında bir artışa karşı olduklarını söyledi.

 

“Süt fiyatları bu noktada korunmalı, artarsa geleceğimizi tehlikeye atarız” diyen Eskiyörük, şunları kaydetti:

 

“Bu fiyatlarla ette de sütte de üretici para kazanıyor. Ne etin ne sütün fiyatlarının artmasını istemiyoruz. Bunu ithalat yapmayı amaçlayanlar istiyor. Bakanlık buna seyirci kalmamalı. Türkiye’nin kendine yetecek hayvanı var. Bu oyuna gelmemeliyiz.”


Yazan - 25 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x