Süt üretiminde kotaları kaldırdı 


1407759576_140748_moloko

 

 

 

AB’de 1984 yılında uygulanmaya başlanan süt kotaları, 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla yürürlükten kalktı. Süt ve süt üretiminde iddialı ülkeler yeni dönemin kendileri açısından fırsatlar yarattığını düşünürken, bazı ülkelerde üreticiler, artan üretimle fiyatların düşeceği endişesi yaşıyor.

 

AB’de ilk olarak beş yıl süreyle yürürlükte kalması öngörülerek yürürlüğe konulan süt üretiminde kota uygulaması, daha sonra alınan uzatma kararlarıyla 30 yılı aşkın bir süre uygulandı. Son olarak 2008 yılında alınan kotaların kademeli olarak kaldırılması kararı uyarınca, 31 Mart 2015 tarihi itibariyle kota uygulamasına son verildi.

 

Avrupa Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu Üyesi Phil Hogan, kotaların kalkmasıyla birlikte fiyatlarda dengesizlik yaşanabileceğini, ancak üreticilerin karşılaşabilecekleri risklere karşı tetikte olacaklarını söyledi. Piyasa odaklı yaklaşımın süt üreticilerine yeni fırsatlar da getireceğini belirten Hogan, kotaların kalkmasının Avrupalı üreticilere Asya pazarlarında fırsatlar sunacağını kaydetti.


Yazan - 3 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x