Süt, yoğurt, köfte ve yumurta gibi gıdaları masada bekletmeyin


534131_438932176188477_2087619759_n
Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Köfte ve yumurta gibi gıdaları mutfak masasının veya tezgahın üzerine bırakmayın, hemen buzdolabına koyun” dedi.
Süt, yoğurt, köfte ve yumurta gibi gıdaları masada bekletmeyin
 
Çiğ ve pişmiş veya pişirilmeye gerek duyulmadan yenecek gıdaları birbirinden ayrı yerlerde hazırlanması gerektiğini dile getiren Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, böylece çiğ gıdalarda bulunan bakterilerin pişmiş gıdalara geçişini önlenmiş olacağını kaydetti. Sebze ve meyveleri bol suda iyice yıkanması gerektiğini anlatan Tayar, şöyle devam etti:
“Yemeklerinizin iyice piştiğinden emin olun. Çünkü yüksek sıcaklıkta ve iyi pişmiş yemeklerde bakteriler kolaylıkla ölür. Yere düşen yiyecekleri asla yemeyin. Yere düşen çatal, kaşığı kullanmayın. Çizilmiş, çatlamış veya kırık tabak ve bardakları kullanmayın. Boş kutu, paket veya çöpleri mutfak tezgahına yada masasına bırakmayın, çöpe atın.”
Prof. Dr. Mustafa Tayar, süt, yoğurt, köfte ve yumurta gibi gıdaların mutfak masasında bekletilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu tür gıdaları hemen buzdolabına koyun. Çünkü bu tür protein içeriği yüksek besinler oda sıcaklığında çok çabuk bozulurlar. Beslenme çantanız ve yiyeceklerinizi kalorifer üstü gibi sıcak yerlerde bekletmeyin. Beslenme çantanızı hiçbir zaman yere koymayın. Gıdaların kirlenmesi ve sağlığı bozucu hale gelmelerini önlemek için kişisel temizliğinize, gıdanın temizliğine ve gıda ile temas eden araç gereç temizliğine dikkat etmelisiniz.” diye konuştu.cihan

DİĞER HABERLER
Gıdanı Koru Mutfağı etkinlikleri başlıyor
3 Eylül 2014. 12:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x