Sütaş’tan İkinci Entegre Tesis Aksaray’a


Sütaş, Bursa’nın ardından ikinci entegre tesisini Aksaray’da açtı. 100 milyon lira yatırım yapılan tesis yılda 400 milyon litre süt ve 2250 damızlık sığır üretecek. Tesis 1500 kişiye de istihdam sağlayacak

Sütaş, Aksaray’da 100 milyon dolar yatırımla ‘Orta Anadolu Sütçülük Projesi Aksaray Entegre Tesisleri’ni hizmete açtı. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, tesisin üreticileri işletmeci statüsüne yükselteceğini belirterek, “Sütün bereketi Orta Anadolu’ya yayılacak” dedi. Sütaş yeni tesisinde yılda 400 milyon litre süt, 200 bin ton kesif yem ve 2 bin 250 damızlık süt sığırı üretecek. 35 yıldır Bursa Karacabey’de üretim yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, şu an 2 olan entegre tesis sayısını 4’e çıkarmak için 2012 yılı sonuna kadar 250 milyon dolar yatırım yapacaklarını ve en az 5 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını açıkladı.

Aksaray tesisiyle 1500 kişiye direkt istihdam yaratacaklarını anlatan Yılmaz, tesisin tam kapasiteye ulaşmasıyla birlikte süt üreticisinden, yem çifçisine, mühendisten süt toplayıcısına kadar uzanan yelpazede 40 bin aileye de dolaylı istihdam sağlayacaklarını belirtti. Bu projenin başarısının aynı kaderi paylaşan üretici ve sanayicinin ortak başarısı olacağına dikkat çeken Yılmaz şunları söyledi:
“Tesisimiz Aksaray dışında Niğde, Nevşehir, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Ankara, Karaman, Çankırı ve Yozgat dahil toplam 17 ilde ve bu illerin ilçeleri ile köylerinde, bu sektörle ilgili insanların gelirini etkileyecek sonuçlar ortaya çıkaracak.”

DİĞER HABERLER
Radyasyonlu pirinç pilavı

Ciro 800 milyon lira

Türkiye süt ürünleri pazarının 2006’dan beri yüzde 55 büyüdüğüne işaret eden Yılmaz, Sütaş’ın büyüme oranının yüzde 67 olduğunu açıkladı. Yılmaz şu bilgileri paylaştı:
“Beş yıldır pazarda lideriz. Geçen yıl grup ciromuz 800 milyon liraya ulaştı. Sütaş, ‘Ottan Sofraya Süt Değer Zinciri’ yönetimi modeliyle, üretim ve dağıtım zincirinin tüm aşamalarında kaliteyi hedefliyor. Öte yandan yem desteği sağlayacak fabrikaları çiftçi öğrenci ve yatırımcıya yönelik Uygulamalı Eğitim Merkezleri’ni hayata geçiriyor.”

Sütaş tesisinin açılışında Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Sanayi Bakanı Nihat Ergün de yer aldı. Dünkü etkinliğe İstanbul’dan 100’ün üzerinde işadamı da katıldı.

Süt tozunun tamamı Türkİye’de üretİlecek

Tarım Bakanı Mehdi Eker, açılışta yaptığı konuşmada üretici ve sanayiciye ‘süt tozu’ müjdesi verdi. Dahilde işleme rejimi kapsamında sanayicinin ithal ettiği 18 bin tonluk süt tozunun tamamının Türkiye’de üretileceğini anlatan Eker üreticiye geçen yıl 6 bin ton bu yıl da 5 bin tonluk süt tozu desteği verdiklerini hatırlattı. Eker, “Yeni bir çalışma başlatıyoruz. Süt tozu ile ilgili yeni bir kota verilecek. Sanayicinin ihtiyacı olan süt tozunun tamamını Türkiye’de üreteceğiz” dedi. Eker, Kurban Bayramı’ndan önce 130 milyon lira süt primi, 150 milyon lira da hububat primi ödeyeceklerini de söyledi.
Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise, “Türkiye’nin her yerinde her gün yeni temellerin atıldığına, üretim ve istihdamın arttığına şahit oluyoruz. Bu dev tesiste tarım ve sanayi işbirliğinin her aşamada en üst seviyede ortaya çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Dünya çapındaki aşçımızı kaybettik

8 Kasım 2010. 09:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x