SÜTAŞ Bingöl’e 30 milyon euro yatıracak

7 Haziran 2013. 20:49

21158
BİNGÖL – Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Bingöl’de valilik tarafından SÜTAŞ’a tahsis edilen arazide incelemelerde bulunan SÜTAŞ Grubu Başkanı Muharrem Yılmaz, Bingöl’de bu arazi üzerinde 30 milyon euroluk yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı.

 

1.000 kişiye iş imkanı sağlayacak yatırım, bölgede sevinçle karşılandı. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, geçen hafta Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl’de yatırım yapılacak olan bölgede incelemelerde bulundu. Muharrem Yılmaz, bölgede hakim olan barış süreciyle birlikte yatırım kararı aldıklarını söyledi.

Yılmaz, “Burada süt fabrikası, yem fabrikası, damızlık çiftlikleri, geri dönüşüm tesisleri, enerji tesisleri hepsi bir arada olacak ve bölgedeki bitkisel üretime de çok önemli bir model oluşturacak.” dedi.

Bingöl’ün 6. teşvik bölgesinde bulunduğuna işaret eden Yılmaz, bu şehre yatırım yapmak için 1 milyar liranın üzerinde yatırım için teşvik belgesi alanlar olduğunu, Sütaş’ın ilk adımı atmasıyla diğer girişimcilerin de yatırım için cesaretleneceğini ifade etti.

yilmazBingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Sütaş’ın yapacağı yatırımla Bingöl’deki işsizliği büyük oranda bitireceğini kaydetti. Çalbay, “Sütaş yetkilileri başlangıç için bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Ancak ben bunu 50 bin olarak değerlendiriyorum.” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler:
Fuar'da manda güzellik yarışması yapılacak

Bingöl Genç İşadamları Derneği Başkanı Medeni Arifoğlu da, coğrafyanın yatırım için bakir olduğunu kaydetti. Arifoğlu, “Bütün köyler neredeyse hayvancılığı bıraktı. Ovalar bomboş, insanlar tekrar hayvancılığa yönelir.” diye konuştu.

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise kararın şehirde büyük bir sevinçle karşılandığını söyledi. İlde halkın yüzde 40’ının geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığına işaret eden Koç, “Son yıllarda hayvancılık bitme noktasına gelmişti. Bu yatırımla hayvancılığın tekrar canlanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x