Süte 50 Milyon Lira Yatırdı, Sırada Aydın Var


Yıldız Holding bünyesindeki Ak Gıda’nın Kahramanmaraş’a yaptığı 50 milyon liralık süt üretim tesisi Bakan Eker’in de katıldığı törenle açıldı. Günde 500 ton süt işleme kapasitesine sahip fabrikada üretilen ürünler daha çok iç piyasada tüketilecek. Yurt dışında ise Irak’a ihraç edilecek.

 

Yıldız Holding, 50 milyon liralık yatırımla bünyesindeki süt ve süt ürünleri firması Ak Gıda’nın 4’üncü tesisini Kahramanmaraş’ta açtı. Günde 500 ton süt işleme kapasitesine sahip fabrika 172 kişiye doğrudan, 3 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayacak. Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, fabrikada üretilen ürünlerin İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri ile yurt dışında Irak pazarına gönderileceğini belirterek, “Kahramanmaraş’tan sonra 5’inci fabrikamızı Aydın’a açacağız. Ak Gıda olarak 1682 kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki 3 yılda, ciromuzu yüzde 46 artırarak 1.9 milyar liraya, ihracatımızı da yüzde 73 artırarak 65 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle Labne ürünümüzle Orta Doğu’da kuvvetli bir oyuncuyuz. Kuzey Afrika, Balkanlar ve Orta Doğu’daki ağırlığımızı artırarak sürdürmek istiyoruz” dedi.

 

Fabrikanın açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de yoğurt mayasının bugüne kadar ithal edildiğini, bunu duyduğunda hayretle karşıladığını söyledi. Eker, yaptıkları çalışmalarla yoğurt mayasını sanayiye uygun tipte yerlileştirdiklerini ve bununla 20 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebileceğini kaydetti. Peynirde de aynı sıkıntının yaşandığını ifade eden Mehdi Eker, “Bu konuda da yerli üretime geçmek için çalışıyoruz. Süt tüketimini artırmak için başlattığımız okul sütü projesini bu yıl daha kapsamlı bir şekilde uygulayacağız. Özel okullardaki öğrencilere de süt dağıtacağız” diye konuştu.

 


Yazan - 14 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x