Suudi Arabistan, Türkiye’den canlı hayvan ithalatına başlıyor

5 Nisan 2013. 11:35

Avrupa Birliği’ne üye ülkelere süt izninden sonra iyi bir haber de Suudi Arabistan’dan geldi.

 

 

248308_205937582778144_114289195276317_533630_3070013_nAB’nin yedi yıl aradan sonra Türkiye’den süt ve süt ürünleri ithalatına izin vermesinin ardından Suudi Arabistan da 2005’ten bu yana sürdürdüğü canlı hayvan ithalat yasağını resmen kaldırdı. Böylece bu ülkeye 5 milyon küçükbaş ve 1 milyon büyükbaş canlı hayvan ihracatının önü açıldı.

 

Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı, ilgili kararı 6 Mart 2013’te Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği’ne bildirdi. Ticaret Müşavirliği de Türkiye’den canlı koyun, keçi ve inek ithalatı yasağının belirli şartlar dahilinde kaldırıldığını içeren yazıyı, 25 Mart 2013 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’na iletti. Suudiler, ihracatta yerine getirilmesi gereken yedi maddelik bir de liste sundu. Buna göre gönderilecek canlı hayvan irsaliyelerine, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü şartlarına uygun olarak Türk resmî kurumları tarafından veteriner sağlık sertifikası düzenlenecek. Hayvanlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Mersin ve İskenderun limanlarında oluşturulacak toplama merkezlerinde karantinaya alınacak. Karantina süresi de sağlık sertifikasında belirtilecek. Koyun, keçi ve ineklere şap aşısı yapılacak. Sevkiyat esnasında son aşı tarihinin üzerinden üç ay geçmemiş olacak. Hayvanlar, karantinanın ikinci haftasında şap hastalığına karşı muayene edilecek. Sevkiyattan önce laboratuvar ve tarama muayeneleri yapılarak, bulaşıcı ve diğer salgın hastalıklardan özellikle şap, malta humması (brusella) ve koyun keçi vebasından arındırılacak. Her sevkiyattan sonra karantina hangarları ve müştemilatı, sevkiyattan önce ise yükleme yapılacak kamyonlar, virüs ve diğer hastalıklara karşı etkili dezenfektanlarla temizlenecek.

Diğer Haberler:
Çeltik Veriminde Dekara 2.24 Tonluk Dünya Rekoru

 

 

Suudi Arabistan, coğrafî şartlarının da elverişli olmamasının etkisiyle beyaz ve kırmızı et ihtiyacının önemli bir kısmını yurtdışından karşılıyor. Yılda 7 milyon küçükbaş ve 3 milyona yakın büyükbaş hayvan ithal ediyor. Kırmızı etin büyük bölümünü ise Avustralya ve Yeni Zelanda’dan alıyor.

Zaman


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x