Suudi Yetkililer,Piliç Entegre Tesislerine Hayran Kaldılar


321885-svetik

 

 

 

 

 

Uzun yıllardır beyaz et ihtiyacını genellikle Brezilya’dan karşılayan Suudi Arabistan ilgilileri, Türk piliç eti entegre şirketlerinin daveti üzerine ülkemize gelerek tetkiklerde bulundular.

 

 

 

 

 

Ülkemizde tavukçuluk sektörüne büyük maddi ve manevi kayıplara neden olan  kuş gribi salgınının ardından Türkiye’den tavuk ithalatını durduran Suudi Arabistan’dan bir heyet, ithalata uygunluğunu anlayabilmek için Türkiye’deki tavuk çiftliklerini ve tesisleri ziyaret ederek bilgi aldılar. Yıllık 1 milyar dolarlık tavuk ithalatı yapan Suudi Arabistan’ın, ziyaretin ardından yeniden Türk ürünlerini tercih etmesi bekleniyor.

 

 

Bununla ilgili olarak Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesinden gelen heyet, Türkiye’deki entegre piliç şirketlerinin tavuk çiftlikleri ziyaretini bitirdiler.Son olarak Bolu yöresinde bulunan kümeslerde inceleme yapan heyet,Ankara’daki Etlik Veteriner Araştırma Enstitüsü’de yapacakları toplantının ardından Tarım Bakanlığı’nda bir protokol imzalayacaklar.

 

 

Suudi Arabistan, bugün dünyanın en fazla dondurulmuş tüm tavuk ithal eden ülkelerinden biri konumunda. Suudi Arabistan’da özellikle tavukçuluk sektöründe ciddi bir üretim olmasına rağmen halen tavuk eti ihtiyacının ancak yarısını iç üretim ile karşılayabiliyor. Suudi Arabistan, bugün üretim ve tüketim arasındaki bu açığını ise yıllık 1 milyar ABD dolarını bulan ithalat ile karşılıyor.

DİĞER HABERLER
Saldırılarda tavuk çiftlikleri de yerle bir oldu

 

 

 

Suudi Arabistan Türkiye’den dondurulmuş tüm ve parça tavuk eti ithalatını 2005 yılı sonunda ortaya çıkan kuş gribi dolayısıyla yasaklamıştı. Bunu takiben, Ortadoğu bölgesinin en önemli pazarlarından birisi olan Suudi Arabistan’a tavuk eti ihracatı durmuştu.

 

 

TÜRKİYE’NİN YAKINLIĞI AVANTAJ

 

 

Suudi Arabistan’a yapılması beklenen piliç eti ihracatı için Türkiye’nin avantajlı olduğu belirtiliyor.Bunun gerekçesi olarak ta, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yakınlığı ve ithalatçıların  istedikleri kadar mal alabilmeleri.Halbuki Brezilya ancak bir gemi mal istendiğinde ihraç olanağı sunuyor.Bu da küçük çaptaki ithalatçıları bu ülkeden piliç eti ithal etmelerine engel oluyor.Halbuki, isteyen Suudi tüccar Türkiye’den bir TIR piliç etini bile ithal edebiliyor.Bu avantajlı durum ithal yapacak küçük şirketleri Türkiye’ye yönelmeyi özendiriyor.

 

 

Brezilya piliç etinin tonunu 1600-1700 Amerikan dolarına verirken,Türkiye ancak 2000  Amerikan dolarına fiyatı veribiliyor.Fakat bu fiyat farkı bir gemi mal alamayan Suudi Arabistan’lı ithalatçıyı büyük oranda etkilemiyor.

 

 

SUUDİLERLE PROTOKOL YAPILDI

 

 

Piliç eti ithalatı ile ilgili olarak ülkemize gelen ve 10 entegre tesiste incelemeler yapan Suudi Arabistan’lı heyet  Tarım Bakanlığı’nda bir protokol yaparak ülykelerine döndüler.

 

DİĞER HABERLER
Süt üreticilerinden ilginç protesto

 

Ülkelerine dönen heyetin raporu Suud yetkilileri tarafından olumlu bulunduktan sonra fiyat ve sağlık şartlarında anlaşma  olduktan sonra Türkiye’den piliç eti ihracatı kesinleşmiş olacak.


19 Nisan 2011. 13:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x