TAGEM Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak başkan seçildi


masum burak mayzem

 

 

 

52 yıllık MAYZEM tarihinde bir ilk; Türkiye’nin adayı TAGEM Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak başkan seçildi

 

Türkiye, 13 Akdeniz ülkesinin üye olduğu Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi MAYZEM (CIHEAM) tarihinde  ilk kez Yönetim Kurulu Başkanlığı  yapacak. Bu yıl 26 Mart tarihinde yapılan seçimlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak,  Mayzem/Cıheam Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

 

Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi (MAYZEM)’in 26 Mart 2015 günü Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleşen 133. Yönetim Kurulu Toplantısında yapılan başkanlık seçiminde,  Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç.Dr.Masum BURAK Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 13 üye ülkenin 12’sinin oyunu alarak Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Burak, 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle önceki Başkan Prof.Adel El-Beltagy’den görevi devralacak. 4 yıl süreyle MAYZEM Yönetim Kurulu Başkanlığı yapacak olan Doç. Dr. Burak’ın yardımcılığına Mısır, İtalya, Fas ve İspanya’nın adayları seçildi.

 

Türkiye kurucu üyelerinden biri olduğu MAYZEM 1962 yılında kuruldu. Arnavutluk, Cezayir, Fas, Fransa, Malta, Mısır, İtalya, İspanya, Lübnan, Portekiz, Tunus, Türkiye ve olmak Yunanistan olmak üzere 13 üyesi bulunan hükümetler arası bir kuruluş. Kuruluşun Genel Merkezi Paris’te olup İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan’da dört adet araştırma enstitüsü bulunuyor. Amacı; tarım, gıda, balıkçılık ve kırsal kalkınma konularında araştırma, eğitim ve yayın çalışmaları yapmak olan MAYZEM, her yıl üye ülkelerden gelen 1000’den fazla öğrenciye çeşitli tarımsal konularda kısa ve uzun dönem eğitimler vermekte.MAYZEM’in stratejik, politik, mali ve idari konularda karar alan organı olan Yönetim Kurulu, her ülke bir üye ile temsil edilmekte olup, kuruluşun 52 yıllık tarihinde ilk kez Türkiye’nin adayı Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiş oldu.

 

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr.Masum BURAK; 1980 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olan, aynı yıl Yalova Atatürk Bahçe Kültürler Merkez Araştırma Enstitüsü’nde  araştırmacı olarak  göreve  başladı. 2005 yılına kadar Enstitüde sırasıyla Bölüm Başkanı, Müdür Yardımcısı ve Müdür Vekili olarak çalışan Burak 1990 yılında Doçentlik unvanını alarak, 2005 yılında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı, 2006 yılında da Genel Müdür olarak atandı.

 

2007 yılından beri çeşitli uluslararası kuruluşların Yönetim Kurullarında görev alan Burak, 2009-2012 yılları arasında MAYZEM Bilimsel Danışma Kurulu Başkanlığını yürütmüş olup, 2013 yılından beri Antalya 2016 EXPO Yönlendirme Komitesi üyesi.  Burak’ın 100’den fazla İngilizce ve Türkçe yayını bulunuyor. Evli ve iki çocuk babası olan Burak, çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşuyor.


Yazan - 30 Mart 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x