Tahkim kazanılırsa doğalgaz vatandaşa yansıtılacak


gaz-dogal-gaz

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, “İran ve Rusya ile tahkimi kazanırsak ham petrol fiyatlarında düşüşle birlikte doğalgazda bunu vatandaşa yansıtırız” dedi.

 

 

Alaboyun, G20 için bulunduğu Antalya’da Habertürk Televizyonu canlı yayınına katıldı.

 

 

G20 Zirvesi’nin en önemli konularından birinin Suriye olduğuna dikkati çeken Alaboyun, “Suriye bağlamında dün meydana gelen terörist eylemle birlikte terör ön plana çıkacak ve Suriye’deki göçmenlerin de konusu ele alınacak. Avrupa’nın şöyle bir özelliği var; sorun kapısına gelene kadar umursamıyor, bugün şu an sorun kapısına geldi dayandı. Avrupa’nın belki bu yaşanan süreçlerden bir ders çıkartması lazım. G-20’deki en önemli konulardan biri, bu göçmen ve mülteciler sorunuyla birlikte terör sorununun damgasını vuracak olmasıdır. Bana göre enerji dahil ekonomiyle ilgili konular ikinci, üçüncü sıraya kalacak gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“Enerjide kaynak çeşitlendirilmeli”

 

 

Enerjide tek bir ülkeye bağımlı kalınmaması ve çeşitlendirmeye gidilmesi gerektiğini savunan Alaboyun, şunları söyledi:

 

“İran’la tahkimimiz devam ediyor, muhtemelen önümüzdeki dönemde, bunun sonuçlanmasını umuyoruz. Bu tahkimi kazanacağız, bizim orada bir sorunumuz gözükmüyor. Çünkü elimiz güçlü, verilerimiz güçlü, fiyatlarımız İran’ın fiyatlarının diğer uluslararası fiyatlarla kıyasladığınız zaman oldukça pahalı. Bir taraftan enerjimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor bir taraftan da enerji aldığımız ülkeleri çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Kuzey Irak’taki doğalgaz sahalarının geliştirilmesiyle Türkiye için yeni bir kapı açılacak. Özellikle Doğu Akdeniz’deki Mısır ve İsrail’in bulmuş olduğu doğalgaz yataklarının zaman içerisinde diplomatik sorunların çözülmesiyle ki şu an bizim bilgimiz ve gözetimimiz altında bazı özel şirketlerimiz bunlarla görüşmeler yapıyorlar ve devreye girmesiyle yeni bir enerji kaynağımız olacak.”


Yazan - 16 Kasım 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x