Tanzanya Heyeti Düzce Arıcılığını İnceledi


tnyz

 

Türkiye ile Tanzanya arasında tarım alanında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde Ülkemizdeki arıcılık politikaları ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak üzere Ankara’ya gelen heyet daha sonra yapılan çalışmaları yerinde görmek ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere Düzce’ye geldiler.

Tanzanya Ormancılık Hizmetleri Kurumu Başkanı Juma Shabani Mgoo’nun başkanlığını yaptığı heyette, Tanzanya Doğal Kaynaklar Turizm Bakanlığı temsilcisi Bayan Gladness Mkamba ve Tanzanya Ormancılık ve Arıcılık hizmetlerinde görevli toplam 8 kişilik heyete 3 Bakanlık görevlisi de eşlik etti.

Heyet ilk olarak Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Düzce Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba ve Orman İşletme Müdür vekili Orman Mühendisi Derya Çırakoğlu’da hazır bulundu. İl Müdürü Harun Kabaoğlu Düzce İli ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra Düzce tarımı ve arıcılığı ile ilgili heyete bilgiler verdi.

tnyz8Heyet daha sonra Düzce Valisi Sayın Adnan Yılmaz’ı makamında ziyaret ettiler. Vali Adnan Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra, heyete İlimizi tanıtan çeşitli hediyeler verdi. Heyet Başkanı Juma Shabani Mgoo, Vali Adnan Yılmaz’ın ilgi ve alakalarından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Diğer Haberler:
Prof. Dr. Ender Yarsan: Dünya Arı Günü

Tanzanya heyeti daha sonra Düzce Arıcılar Birliğini ziyaret ederek, Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba’dan birliğin çalışmaları hakkında bilgiler aldılar. Başkan Cafer Kaba heyete, Birlik üyelerinin üretmiş oldukları yayla, çiçek ve kestane ballardan oluşan hediye paketini armağan etti.

İncelemelere devam eden heyet daha sonra Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezini ziyaret ederek, burada Müdür Yrd. Doç. Dr. Merel Kekeçoğlu’ndan merkezin çalışmaları ve Yığılca arısı hakkında bilgiler aldılar.

Tanzanya arıcılık heyeti Organize Sanayinde faaliyet gösteren Balarısı firmasına ait bal dolum merkezi ve Kaynaşlı’daki ana arı üretim merkezini gezdikten sonra doğal zenginlikleri incelemek üzere Topuk Yaylasına gittiler.

Heyet başkanı Juma Shabani Mgoo, yapılan incelemelerden çok faydalandıklarını ve Düzce’lilerin misafirperverliklerinden ve ilgilerinden dolayı çok memnun kaldıklarını, kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, Tanzanya’ya gitmek üzere İlimizden ayrılarak Ankara’ya hareket ettiler.


Yazan - 26 Temmuz 2013. Kategori MANŞET, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x